سبد خرید0

 چکیده       تخمین زمان مطالعه:5 دقیقه

 سردرد یکی از مهمترین دلایل درد و روزهای بی کاری است.انواع مختلفی از سردرد وجود دارد و از هر 10 بزرگسال 9 نفر در دوره ای از زندگی خود یکی را تجربه می کنند.برخی از انواع مختلف سردردها ، مانند سردردهای کم آبی ، به راحتی قابل درمان و پیشگیری هستند. در این مقاله بررسی می شود که سردرد کم آبی چیست ، چه علائمی نشان می دهد ممکن است فردی دچار آن شود و چگونه ممکن است آن را درمان یا پیشگیری کند.سردرد کم آبی سردرد ثانویه ای است که به دلیل کمبود مایعات در بدن ایجاد می شود. سردردهای کم آبی می توانند به عنوان میگرن نسبتاً خفیف یا شدید باشند.

برای دسترسی بهتر برروی لینک های زیر کلیک کنید:

علائم بیماری

درمان بیماری

جلوگیری از بیماری

بدن برای عملکرد مناسب به تعادل مناسب مایعات و الکترولیت ها نیاز دارد. هر روز بدن با فعالیتهای روزمره مانند تعریق و ادرار ، آب خود را از دست می دهد.بیشتر اوقات ، مقدار مایعات از دست رفته به راحتی از طریق نوشیدن یا خوردن غذاهای غنی از مایعات متعادل می شود. با این وجود ، گاهی اوقات بدن بدن سریعتر از مقدار قابل جبران آب خود را از دست می دهد.در این زمان ها ، بدن می تواند کم آب شود ، که می تواند منجر به عوارضی از جمله سردردهای کم آب بدن شود.وقتی بدن کم آب می شود ، مغز می تواند به طور موقت منقبض شود یا از دست دادن مایعات کوچک شود. این مکانیسم باعث می شود مغز از جمجمه دور شود ، باعث درد و در نتیجه سردرد کم آبی شود.پس از آبرسانی مجدد ، مغز چاق می شود و به حالت طبیعی خود برمی گردد و سردرد را تسکین می دهد.

علائم:

سردرد کم آبی می تواند مانند سردرد کسل کننده یا میگرن شدید احساس شود. درد ناشی از سردرد کم آبی می تواند در قسمت جلوی ، پشت ، پهلو یا سرش ایجاد شود.بر خلاف سردرد سینوسی ، شخصی که سردرد کم آبی را تجربه می کند ، درد و فشار صورت را تجربه نخواهد کرد. بعید است که درد نیز در پشت گردن ایجاد شود ، زیرا ممکن است همراه با سردرد تنشی باشد.از آنجایی که سردردهای کم آبی فقط در صورت کمبود بدن رخ می دهند ، علائم کم آبی بدن با سردرد بروز می کند. این علائم شامل موارد زیر است:
تشنگی شدید
کاهش ادرار
ادرار رنگ تیره
گیجی
سرگیجه
خستگی
دهان خشک و چسبنده
از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست
فشار خون پایین
افزایش ضربان قلب
بعضی از افراد ممکن است سردرد کم آبی را فقط در صورت کمبود شدید آب بدن تجربه کنند. این افراد نه تنها ممکن است سردرد و برخی از علائم فوق را داشته باشند بلکه علائم دیگری را نیز تجربه کنند.

srdrd8.jpg

علائم بیشتر کم آبی شدید که ممکن است افراد مبتلا به سردرد کم آبی را تجربه کنند عبارتند از:

عدم تعریق
چشمهای گود رفته
تب
هذیان
بیهوشی
پوست لرزیده

 مقاله پیشنهادی: درمان سریع میگرن عصبی

علل بیماری:

سردردهای کم آبی فقط زمانی اتفاق می افتد که فرد کم آب باشد. حتی کم آبی بدن می تواند باعث سردرد کم آبی شود.کمبود آب بدن زمانی اتفاق می افتد که بدن آب کافی برای تأمین نیازهای خود دریافت نکند. بیشتر اوقات ، مقدار مایعات وارد بدن مطابق با میزان خروجی مایعات از بدن است. آب از طریق عرق یا ادرار از بدن خارج می شود.با این حال ، عوامل خاصی می توانند این امر را مختل کنند. این عوامل خطر کم آبی را افزایش می دهد و شامل موارد زیر است:
اسهال
استفراغ
تعریق شدید ، یا در اثر ورزش زیاد یا گرما
تب
ادرار بیش از حد

srdrd6.jpg

عوامل خطر برای کمبود آب بدن:

هرکسی می تواند کم آب شود. این احتمال وجود دارد که همه افراد حداقل زمان کم خونی کم خونی را تجربه کنند. با این حال ، برخی از افراد بیشتر در معرض خطر کم آبی قرار دارند.
افرادی که در معرض خطر کمبود آب بدن قرار دارند عبارتند از:
افرادی که در ارتفاعات بیشتری زندگی می کنند
نوزادان و کودکان خردسال
افراد مسن
افراد مبتلا به بیماری های مزمن ، مانند دیابت و بیماری های کلیوی
افرادی که داروهایی مصرف می کنند که میزان ادرار را افزایش می دهد
ورزشکاران استقامتی
افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند
این گروه از افراد باید مراقبت ویژه ای داشته باشند تا به طور مناسب هیدراته نشوند.

srdrd5.jpg

درمان سردرد کم آبی:

برای درمان سردرد کم آبی ، پرداختن به درد و کم آبی بهترین روش برای تسکین است.
اگر فردی سردرد کم آبی دارد باید موارد زیر را انجام دهد:
مصرف مایعات را افزایش دهید
الکترولیت های از دست رفته را با یک نوشیدنی ورزشی جایگزین کنید
به طور موقت فعالیت بدنی را کاهش داده و از گرما برای کاهش تعریق خودداری کنید
اگرچه اقدامات فوق ممکن است کم آبی بدن را درمان کند ، اما ممکن است مدتی طول بکشد تا سردرد کم آبی کاملاً برطرف شود.
برای تسکین سریع ، ممکن است فردی بخواهد برای درد خود از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کند.

srdrd4.jpg

در شرایط خاص ، مانند یک قسمت شدید استفراغ یا اسهال ، ممکن است درمان های خانگی برای جلوگیری از کمبود شدید آب بدن کافی نباشد.
وقتی کم آبی شدید اتفاق می افتد ، فرد باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشد تا از عوارض جدی جلوگیری کند ، مانند:
آسیب کلیه
تشنج
شوکه شدن
متخصصان فوریت های پزشکی می توانند کمبود آب بدن شدید را با جایگزینی مایعات و نمک داخل وریدی کنترل کنند.

جلوگیری از سردرد کم آبی:

بهترین راه جلوگیری از سردرد کم آبی جلوگیری از کمبود آب بدن است. برای جلوگیری از کم آبی می توان اقدامات زیر را انجام داد:
مایعات کافی بنوشید: بیشتر افراد روزانه بین 4 تا 6 فنجان آب نیاز دارند ، اگرچه ممکن است برخی از افراد به میزان بیشتری نیاز داشته باشند.
غذاهای غنی از مایعات بخورید: غذاهایی مانند خیار ، سایر سبزیجات و میوه ها محتوای آب زیادی دارند.
در طول روز مایعات کافی دریافت کنید: پخش مقدار مایعات مصرف شده به جای نوشیدن یک باره آن ، به هیدراته شدن بدن کمک می کند.
در هنگام ورزش یا قرار گرفتن در معرض هوای گرم بیشتر هیدراته شوید: در زمان تعریق زیاد ، مانند ورزش های سنگین یا قرار گرفتن در معرض هوای گرم ، نیاز به آب افزایش می یابد. نوشیدن آب بیشتر در این زمان ها مایعات اضافی را که از طریق عرق از بین می روند دوباره پر می کند.

srdrd2.jpg

علل اصلی کم آبی را درمان کنید:

تب ها و عفونت ها می توانند مایعات بدن را بیش از حد طبیعی از دست بدهند. پرداختن به دلایل کم آبی در حالی که مصرف مایعات را افزایش می دهد می تواند از کمبود آب بدن جلوگیری کند.از مصرف نوشیدنی های کافئین دار و الکل خودداری کنید: کافئین و الکل می توانند میزان ادرار را افزایش دهند و در نتیجه خطر کمبود آب بدن بیشتر شود.فعالیت شدید را در هنگام گرما یا در صورت عدم احساس کاهش دهید: گرما و بیماری می توانند نیاز بدن به مایعات را افزایش دهند. ورزش های سنگین می توانند باعث از دست دادن مایعات اضافی از طریق عرق شوند که در این شرایط می تواند خطرناک باشد.

نکته آخر:

پیروی از این مراحل باید از سردردهای کم آبی جلوگیری کند.اگر فردی بیش از سردرد گاه به گاه کم آبی را تجربه می کند ، باید با پزشک مشورت کند تا سایر دلایل اساسی را رد کند

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید