سبد خرید0

چکیده

اغلب افراد در زمان بروز آلرژی یا سرماخوردگی به دنبال راهی برای از بین بردن خلط پشت حلق هستند.

درمان فوری خلط پشت حلق به راحتی در منزل قابل انجام است و جای هیچ نگرانی نیست و باید بدانید این عارضه ای کوتاه مدت است که میتوان آن را با استفاده از درمان خانگی رفع کرد.

پس در این مقاله همراه ما باشید تا باهم به بررسی درمان خانگی خلط پشت حلق بپردازیم.

راهکارهای درمان خلط پشت گلو

برای دیدن درمان فوری خلط پشت حلق ویدیوی زیر را تماشا کنید.

00:00 00:00

خلط پشت گلو

خلط پشت گلو ماده غلیظ و چسبناکی است که بیشتر در هنگام بروز بیماری متوجه وجود آن در پشت گلوی خود می‌شوید.

غشاهای مخاطی و سینوس‌ها به‌ منظور محافظت و حمایت از سیستم تنفسی همواره در حال تولید خلط هستند و این غشاها، بینی، دهان، گلو، سینوس‌ها و ریه‌های شما را می پوشانند.

این مخاط چسبناک هستند و می‌توانند گرد و غبار، آلرژی ها، ویروس‌ها و سایر ذرات خارجی را در مجراهای تنفسی از جمله در پشت حلق به دام بیندازد.

درمان خلط پشت گلو

خلط چسبناک گلو

وقتی مخاط گلو چسبناک و خشک باشد، ممکن است در قسمت عقب گلو انباشته شود، این وضعیت آبریزش قسمت عقب بینی نامیده می‌شود که می‌تواند مانند حالت گرفتگی یا انسداد سینوس‌ها احساس شود و این وضعیت می‌تواند نشانه‎ای از هر چیز شامل خشکی هوا تا عفونت باکتریایی باشد.

عوارض خلط پشت حلق

عوارض خلط پشت گلو بستگی به رنگ خلط دارد.

در حالت کلی، ترشحات رقیق و بی رنگ بی خطر ترین نوع ترشحات است. رنگ های دیگر می تواند نشان دهنده عفونت خاصی در بدن شما باشد.

در این قسمت دستور العمل هایی مطرح شده است که نشان می دهد مشکل شما چقدر جدی است.

خلط رقیق و شفاف:

نشانه ی سرما خوردگی و آلرژی، علاوه بر این دو مورد می تواند علائم یک داروی خاص یا واکنش شما به یک ماده ی غذایی باشد.

خلط غلیظ و رنگی:

اگر ترشحات پشت حلق شما خیلی غلیظ باشد، می باشد نشان دهنده ی خشکی محیط باشد که از سیستم های گرمایشی نشئت گرفته است. اگر این ترشحات سبز، زرد یا مایل به قهوه ای باشند، این نشانه ی عفونت باکتریایی است.

لرزش صدا در سینه:

اگر این ترشحات به داخل سینه ی شما برگردند، ممکن است مشکلی در بلع داشته باشید و موجب لرزش صدا در سینه ی شما شود که می تواند نشانه ای از ذات الریه باشد.

احساس سوزش:

اگر این ترشحات موجب سوزش گلوی شما می شود، ممکن است ریفلاکس معده باشد.

علائم و نشانه های خلط پشت گلو

• غلیظ بودن خلط
• تغییر رنگ خلط (زرد، سبز یا قرمز رنگ)
• نیاز مداوم به خارج کردن خلط (بخصوص در حالت دراز کشیده)
• نیاز مداوم به صاف کردن گلو
• احتمال ایجاد گلودرد، سرفه، گرفتگی یا خشن شدن صدا
• احساس تهوع به دلیل مخاط اضافی در معده
• بوی بد دهان
• عفونت گوش یا سینوس ها (مسدود شدن مجاری سینوسی یا لوله های متصل به گوش توسط مخاط اضافه)

درمان خلط پشت گلو

درمان فوری خلط پشت حلق

استفاده از داروهای ضد گرفتگی‌ می‌تواند تولید مخاط را کاهش دهد و آن را در بینی به‌ جریان بیندازد، در‌نتیجه ورم بینی‌تان کاهش پیدا می‌کند و راه‌های تنفسی شما باز می‌شود.

داروی ضد خلط پشت گلو

محصولات ضد گرفتگی به‌ صورت قرص یا کپسول، شربت، پودر و همچنین اسپری‌های ضداحتقان (ضد گرفتگی) برای بینی در داروخانه‌ها وجود دارد.

همچنین برای از بین بردن خلط گلو می‌توانید از محصولاتی مثل گایافنزین استفاده کنید تا مخاط نازک شود و در پشت گلو یا قفسه‌ی سینه باقی نماند.

این نوع از داروها به‌نام اکسپکتورانت (خلط‌ آور) شناخته می‌شوند و کمک می‌کنند تا بتوانید مخاط را بیرون بیندازید.

پاک کننده‌های قفسه ی سینه مثل کِرمِ ویکسِ محتوی اکالیپتوس می‌تواند سرفه را راحت‌ تر کند و به‌ راحتی مخاط را از بین ببرد، شما می‌توانید این پماد را روی قفسه‌ی سینه و گردن خود بمالید و این کار را سه بار در هفته انجام دهید.

آنتی بیوتیک برای خلط پشت حلق

انتخاب بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو و گوش نیازمند این است که بدانیم علت عفونت فعالیت باکتری‌ یا ویروس‌ است.

برای درمان تمام عفونت‌ها از آنتی بیوتیک استفاده نمی‌شود، آنتی بیوتیک فقط برای درمان عفونت‌های باکتریایی موثر است.

هر آنتی بیوتیک برای بیماری و عفونت خاصی تجویز می‌شود و تشخیص استفاده از آنتی بیوتیک، دوره و دوز دارو توسط پزشک صورت می‌گیرد.

در ادامه رایج‌ترین آنتی بیوتیک‌ها را برای عفونت گلو و گوش را بررسی می‌کنیم:

آموکسی سیلین

داکسی سایکلین

سفالکسین

مترونیدازول

آزیترومایسیـن

درمان خانگی خلط پشت حلق

براساس سایت healthline روش های درمان خانگی خلط گلو عبارتند از:

مرطوب نگه داشتن محیط

هوای خشک، مجاری بینی و دهان را خشک کرده و باعث تحریک سینوس ها می شود و باعث می شود بدن در واکنش به آن ها خلط بیشتر و غلیظ تری تولید کند.

برای رفع این مشکل می توان از انواع دستگاه های بخور استفاده نمود.

دستگاه رطوبت ساز با فراهم کردن رطوبت محیط، به پاکسازی مجاری تنفسی کمک می کند و با رقیق کردن مخاط، در نتیجه خلط و گرفتگی را از بین می برد.

خرید دستگاه بخور سرد

درمان خلط پشت گلو

نوشیدن مقدار کافی آب

همانطور که نیاز است هوای محیط مرطوب باشد، بدن و مجاری تنفسی نیز بایستی مرطوب باشند تا مخاط را رقیق کنند.

به همین خاطر به افراد بیمار خصوصاً در سرماخوردگی توصیه می شود تا مایعات کافی مصرف کنند تا با رقیق شدن یا همان شل شدن خلط، به تخلیه سینوس ها کمک کنند.

غرغره کردن آب نمک

نمک یک ماده ضدعفونی کننده است، بنابراین شما می توانید با تهیه یک فنجان آب نمک و غرغره آن در دهان به تسکین گلودردهای خود کمک کنید.

همچنین اگر آب نمک، گرم باشد به رفع خلط پشت گلو کمک میکند.

تغییر وضعیت هنگام خواب

اکثر افرادی که دچار خلط ته حلق هستند بیان می کنند که این وضعیت در هنگام خواب برایشان شدیدتر می شود.

هنگام خواب ترشحات مخاطی در پشت گلو جمع شده و باعث می شود فرد دچار گرفتگی مسیر تنفسی و سرفه شود که منجر به کاهش کیفیت خواب نیز می شود.

از این رو شما می توانید با افزایش ارتفاع سر هنگام خواب، از طریق قرار دادن یک بالش اضافه زیر سر خود به حرکت رو به پایین ترشحات کمک نمایید.

شستشوی بینی

شاید ساده ترین و راحت ترین راه برای رهایی از شر این خلط ها شستشوی مجرای بینی با آب نمک (نرمال سالین) یا سرم فیزیولوژیک باشد که منجر به شل شدن مخاط های گیر افتاده و کنده شدن آنها می شود.

محلول‌ نرمال سالین به شکل اسپری، قطره و سرم موجود می باشد و افراد بسته به تمایل شخصی خود قادر به استفاده از هر یک از این مدل‌ها خواهند بود.

یک نکته اینکه بهتر است برای شست‌وشوی بینی تنها از آب مقطر استریل یا محلول‌های نرمال‌ سالین استفاده شود و آب شیر جایگزین موارد مذکور نشود.

مخاط کش بینی لینک خرید مخاط کش بینی

دوری از دود سیگار و مواد حساسیت زا

هرگونه ماده شیمیایی، دود سیگار، رایحه ها و آلودگی ها می توانند باعث تحریک بینی، گلو و مجاری تنفسی شوند که منجر به تولید خلط بیشتر می شوند.

درمان گیاهی خلط پشت حلق

درمان گیاهی و استفاده از دمنوش گیاهی از بهترین روش ها برای درمان فوری خلط پشت حلق است.در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین داروهای گیاهی برای درمان خلط پشت گلو می پردازیم.

 • درمان خلط پشت حلق با روغن بنفشه

عصاره گل بنفشه خاصیت تب بری، ضد سرفه و خلط آوری دارد و باعث رفع گرفتگی صدا می شود همچنین به دلیل ملین بودن، ناراحتی های سینه و گلو را رفع می کند.

تنها کافی ست چند قطره از روغن بنفشه را به دستگاه بخور خود اضافه کنید و یا با اضافه کردن چند قطره به یک ظرف آب جوش، بخار مطبوع آن را استنشاق کنید.

 • درمان خلط پشت حلق با عنبر نسارا

عنبر نسارا خواص ضد میکروبی زیادی دارد. این ماده را مانند اسپند حرارت می‌دهید و بخاری که از آن تولید می‌شود می‌تواند به عنوان یک میکروب کش قوی و موثر برای درمان خلط پشت حلق کودکان و بزرگسالان و به طور کلی هر گونه عفونت در ناحیه دهان و مجاری تنفسی و حتی بهداشت دندان مفید باشد. با این حال باید توجه داشته باشید که استنشاق زیاد دود عنبر نسارا می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های ریوی شود.

دستگاه بخور گرم

 • درمان خلط پشت حلق با عسل

امروزه خواص عسل طبیعی بر کسی پوشیده نیست، عسل یک ضد سرفه قوی است که به رفع آلرژی نیز کمک ویژه ای می کند.

به علاوه خاصیت ضد باکتری عسل طبیعی باعث می شود تا بتوان از آن در دمنوش های مختلف برای رفع خلط اضافی پشت حلق استفاده کرد.

یک لیوان آبجوش را با یک قاشق آبلیموی تازه و میزان دلخواه عسل سه بار در روز میل نمایید تا شاهد اثر ویژه این ماده در کاهش خلط و سرفه های خود باشید.

 • درمان خلط پشت حلق با  زردچوبه و شیر

یک قاشق چایخوری زردچوبه را به یک لیوان شیر داغ اضافه کنید و آن را دو بار در روز میل نمایید.

زردچوبه ضد التهاب قوی است که به همراه شیر که نرم کننده عالی برای مجاری تنفسی به حساب می آید می تواند دمنوشی عالی برای کنده شدن خلط چسبناک گلو باشد. می توانید از زردچوبه در آبجوش و عسل نیز استفاده نمایید.

 • اکالیپتوس

اکالیپتوس یک گیاه عالی برای از بین بردن سرفه و خلط می باشد.

شما می توانید چند قطره از روغن اکالیپتوس را به دستگاه بخور خود اضافه کنید و اثر آن را در تمیز کردن بینی خود مشاهده نمایید.

 

در مسیر درمان گیاهی خلط پشت گلو شما می توانید از دمنوش های متعدد دیگری نیز استفاده نمایید که در ادامه به آنها اشاره کوتاهی خواهد شد.

بهتر است برای دیدن نتیجه مطلوب، دم کرده این گیاهان را ترجیحاً با آب جوش و عسل میل نمایید تا با نرم کردن مسیر دهان و گلوی شما، به رقیق شدن یا همان شل شدن خلط چسبناک گلو و در نتیجه کنده شدن آنها کمک نماید.

دیگر داروهای گیاهی

 • عصاره نعنا فلفلی
 • عصاره گل ختمی
 • عصاره شیرین بیان
 • آویشن، نعنا یا پونه کوهی
 • به لیمو
 • سیر
 • دمنوش لیمو و عسل

درمان خانگی خلط پشت حلق و سردی معده

خلط پشت گلو در حالت طبیعی بهترین نشانه بلغم (سردی معده)  است که مربوط به سیستم لنفاوی یا سیستم ایمنی بوده و از جنس آب، سرد وتر است.

اشخاص بلغمی اغلب از نفخ معده و سردی سر دل رنج می‌برند که می‌توانند با کاهش سردی‌ و استفاده از گرمی‌ به سلامت معده و به طور کلی سلامت جسم خود کمک کنند.

مصرف عرقیجات مثل: یک قاشق پونه و بابونه و یونجه و اسطوخدوس و اویشن و زنیان و شیرین بیان (اگر فشارخون نباشه) و مالش درمانی گوارش از فم المعده تا ناف با روغن بادام شیرین و هم چنین دمنوش ترکیبی (شکرتیغال تمیز با عناب با سپستان با زوفا با پونه با شکرسرخ با قدومه شیرازی با تخم به دانه با تخم شربتی با اندکی اسفرزه با ختمی با بنفشه)

خلط پشت گلو و کرونا

خلط پشت گلو به عنوان یک نشانه‌ ثابت و تکراری از بیماری کرونا شناخته نمی‌شود.

اگر کرونا دارید و علائمی چون تنگی نفس، سرفه و تب به همراه سنگینی قفسه سینه دارید، الزاما باید عکسی از ریه شما تهیه‌ شود.

در صورتی که خلط خونی را نیز تجربه می‌کنید، باید با پزشک ریه مشورت کنید.

کلام آخر

ترشحات پشت حلق یک اتفاق تقریباً رایج در بین مردم می باشد که می توان با رعایت مواردی مانند: دوری از آلودگی ها و آلرژن ها و رعایت نکات ذکر شده، از آن جلوگیری نمود.

خلط پشت گلو ممکن است اذیت کننده باشد اما در اکثر موارد خود به خود برطرف می شوند.

درصورت ادامه دار بودن این وضعیت لازم است تا با یک متخصص گوش، حلق و بینی در ارتباط باشید تا علت اصلی آن را مشخص کرده و به درمان بپردازید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی

سوالات متداول در مورد خلط پشت حلق

آیا خلط پشت حلق به خودی خود رفع می شود؟

در بیشتر موارد وقتی مبارزه بدن شما با یک عفونت پایان یافته است، خلط رفع خواهد شد. اما در برخی موارد ممکن است خلط آوری به دلیل مساله جدی تری باشد که به درمان نیاز دارد.

 

اگر خلط آوری برطرف نشد چه باید کرد؟ 

اگر این وضعیت ادامه داشت با پزشک تماس بگیرید. آنها بیماری شما را بر اساس رنگ خلط و سایر علائمی که تجربه می کنید تشخیص می دهند.

اگر مشکل خلط پشت حلق را درمان نکرده رها کنید چه اتفاقی می افتد؟

مخاط زیاد می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد که باید شناسایی شده و مورد رسیدگی قرار گیرد. باید به خلط آوری طولانی مدت و رنگ آن اهمیت دهید.

بهترین درمان فوری سرفه شبانه چیست؟

برای درمان فوری سرفه شبانه باید مقداری آب گرم بنوشید و سپس از یک بالش بلند استفاده کنید.

مؤثرترین درمان خانگی و گیاهی سرفه چیست؟

برای درمان خانگی و گیاهی سرفه می‌توانید از نعنا فلفلی، دمنوش گل ختمی، آویشن، زنجبیل و یا چای ماسالا استفاده کنید.

دیدگاه‌ها  
سلام. بنده به عنوان یک کارشناس تاسیسات شاهد استفاده وسیع و غیر صحیح از پنجره های دوجداره هستم که معمولاً افرادی که از آن استفاده می کنند اطلاع کافی از خطرات ناشی از آنرا نمیدانند. این پنجره ها هیچ درزی ندارند و هوا به صورت کامل در داخل فضای منزل محبوس می‌شود و متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد این مسئله هستیم که در خانه های دارای پنجره دو جداره دریچه‌های ورود هوا توسط ساکنین بسته می‌شوند و یا کلا حذف می‌کنند. باید دانست این مسئله در طول زمان باعث ایجاد مشکلات و بیماری‌های تنفسی می‌شود.
بادرود فراوان برادیسون بزرگ اینترنت خوب درخوب شبکه های مجازی ودست اندر کاران وتهیه کنندگان این برنامه های عالی وآگاهی دهند همیشه باعزت وپایدار باشید خیرخواه وسپاسگذارتان هستیم .. درنهایت از به اصطلاح صیانت کنندگان اینترنت هیچ زمانی راضی ودعاگو نخواهیم بود
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید