سبد خرید0
بهترین دارو برای چربی خون بالا
بهترین دارو برای چربی خون بالا

چکیده                                                               تخمین زمان مطالعه مقاله: 5 دقیقه

چربی موجود در خون شامل کلسترول و تری گلیسیرید می باشد، که از طریق مواد غذایی وارد بدن می گردد.حال اگر میزان هر کدام از آن ها از حد طبیعی خود فراتر رود، به چربی خون بالا مبتلا شده اید و به مراتب در معرض اخلالات گوناکون خواهید بود.درست است که چربی خون بالا یک بیماری مزمن است، اما خوش بختانه در بسیاری از موارد با یک رژیم غذایی مناسب قابل کنترل است.به علاوه برای درمان چربی خون بالا در طب سنتی، کارشناسان این طب راهکار های گوناگونی را ارائه داده اند.
در این مقاله ابتدا چربی خون بالا و انواع آن، نحوه تشخیص بیماری چربی خون بالا از طریق سنجش میزان کلسترول و تری گلیسیرید موجود در خون، بررسی علائم و راه های پیش گیری از ابتلا به آن و سپس به معرفی بهترین دارو برای چربی خون بالا پرداخته می شود.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. چربی خون چیست؟
 2. تشخیص بیماری چربی خون 
 3.   علائم افزایش چربی خون
 4.  پیش گیری از چربی خون بالا 
 5.  بهترین دارو برای چربی خون بالا
 6. درمان چربی خون بالا با سرکه سیب 

چربی خون چیست؟

چربی هایی که در خون یافت می شوند، شامل کلسترول و تری گلیسیرید هستند..کلسترول در بدن توسط کبد تولید می شود، هم چنین قابل حل در خون نمی باشد و نقش به سزایی در ساخت ویتامین D دارد.تری گلیسیرید از تبدیل میزان کالری اضافی از طریق مواد غذایی به بدن به وجود می آید.بالا رفتن هر کدام از این دو نوع چربی در خون سبب افزایش قند خون و به مراتب ایجاد اختلال های گوناگون می گردد.بنابراین باید به دنبال بهترین دارو برای چربی خون بالا بود.

 

 

تشخیص بیماری چربی خون

برای تشخیص بالا بودن چربی خون، اندازه گیری دو نوع چربی خون یعنی کلسترول وتری گلیسیرید انجام می‌شود. دراین میان معمولا افزایش کلسترول به عنوان عامل بیماری‌زای جدیدتری مطرح می‌شود.میزان کلسترول و تری‌گلیسرید خون معمولا به میلی‌گرم کلسترول در دسی‌لیتر در خون اندازه‌گیری می‌شود.در جداول زیر به میزان این دو نوع چربی در خون اشاره شده است.

 

کلسترول نرمال

کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر

کلسترول در مرز خطر

بین 200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر

کلسترول خیلی بالا و خطرناک

بالاتر از 240 میلی گرم در دسی لیتر

 

تری گلیسیرید نرمال

کمتر از ١٥٠ میلی گرم در دسی لیتر و یا کمتر از ١.٧ میلی مول در لیتر

تری گلیسیرید در مرز ١٥٠تا ١٩٩ میلی گرم در دسی لیتر و یا ١.٨ تا ٢٠٢ میلی مول در لیتر

تری گلیسیرید بالا

200تا ٤٩٩ میلی گرم در دسی لیتر و یا ٢.٣ تا ٥.٦ میلی مول در لیتر

تری گلیسیرید خیلی بالا

٥٠٠میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر و یا ٥.٧ میلی مول در لیتر یا بالاتر

 

 

  

 علائم افزایش چربی خون

عمده علائم افزایش چربی خون ناشی از دو عامل است؛ یکی سنگین و غلیظ شدن خون که باعث کندی حرکت آن در عروق می شود ولذا باعث اختلال خونرسانی و کمبود نسبی اکسیژن در بافتها خواهد شد و دیگری، افزایش حرارت بدن در اثر افزایش صفرا.اگر این علائم را در خود مشاهده کردید، به چربی خون بالا مبتلا هستید و بایستی به دنبال بهترین دارو برای چربی خون بالا در خود باشید. این علایم به طور خلاصه عبارتند از:

 • احساس سنگینی، خستگی یا کوفتگی در بدن.
 • خواب آلودگی.
 •  سوزش و احساس افزایش حرارت نقاط مختلف بدن به خصوص کف پا که معمولاً در شب تشدید می شود.
 •  دردهای نسبتاً مقاوم به درمان در ناحیه ساق و کف پا(و گاهی هم در سایر نواحی بدن).
 •  سردردهایی که معمولاً به صورت سنگینی سر خودنمایی می کند.
 •  خشکی و یا تلخی دهان.
 •  سرگیجه و گاهی وزوزگوش.
 •  سردرد، سرگیجه، سنگینی، خواب آلودگی، طپش قلب و علایمی از این دست، پس از مصرف غذاهای چرب؛ و تسکین این علایم با مصرف موادی مثل آبغوره، آبلیمو یا سرکه.
 •  افزایش تعریق بدن.
 • ورم و پف کردن صورت.

 


 پیش گیری از چربی خون بالا

قبل از آن که به دنبال بهترین دارو برای چربی خون بالا باشیم، بایستی به راه حل های پیش گیری از مبتلا شدن به آن بپردازیم. برای کمک به جلوگیری از کلسترول بالا می توانید این کارها را انجام دهید:

 •  یک رژیم غذایی با نمک کم بخورید که بر میوه ها، سبزیجات و دانه های کامل تاکید دارد.
 • مقدار چربی حیوانی را محدود کرده و از چربی های خوب در اعتدال استفاده کنید.
 • کاهش وزن اضافی و حفظ وزن سالم. چاقی به کلسترول بالا کمک می کند.
 • ترک سیگار. سیگار کشیدن به دیوارهای رگ های خونی شما آسیب می رساند و آن ها را بیشتر در معرض تجمع ذخایر چربی قرار می دهد.
 • ورزش و پیاده روی در بیشتر روزهای هفته برای حداقل 30 دقیقه، برای پیاده روی تنها به یک جفت کفش مناسب پیاده روی نیاز است.
 

kafsh piade ravi دیدن فرمایید از : کفش پیاده روی

 •  مدیریت استرس
 •  تغییر سبک زندگی برای بهبود کلسترول:تغییرات در سبک زندگی می توانند به بهبود کلسترول شما کمک کنند و قدرت کاهش کلسترول را افزایش دهند.
 • خطر ابتلا به چربی خون بالا برای افراد مبتلا به فشار خون بالا چندین برابر افراد معمولی است، اما نگران نباشید درمان چربی خون بالا در طب سنتی، به شما در این مهم کمک می رساند.

 

 

 فشار خون بالا در جوانانهم چنین بخوانید: درمان فشار خون بالا در جوانان

 

 بهترین دارو برای چربی خون بالا

بیشتر گیاهان (سبزی‌ها و میوه‌ها) به علت فیبر و الیافی که دارند، باعث کاهش کلسترول و تری‌ گلیسرید خون می‌شوند.البته تأثیر گیاهان در کاهش چربی خون یکسان نیست، تأثیر برخی از آن‌ها بیشتر است و به دلیل خاصیتی که در کاهش کلسترول و تری‌گلیسرید خون دارند، برای تهیه دارو استفاده می‌شوند.

 • سیر

مصرف سير مي تواند كلسترول تام خون، FBS و HbA1C را كاهش و HDL-C را افزايش دهد. سیر بیشترین قدرت را در کاهش کلسترول و تری‌گلیسرید خون دارد و بیش از 100 صنعت داروسازی در دنیا از سیر، فرآورده‌های دارویی تهیه کرده‌اند.

 •  آویشن

یکی از راههای درمان چربی خون بالا در طب سنتی مصرف دمکرده آویشن است. این دمنوش دفع کننده رطوبت و بلغم از بدن است و چربی خون را کم می کند. همچنین مصرف روزانه یک قاشق چای خوری پودر یا نیمکوب شده سیاه دانه یا دانه تره هم موجب کاهش چربی خون می شود.

 • روغن زیتون

بهترین دارو برای چربی خون بالا استفاده از روغن زیتون می باشد، که باعث کاهش کلسترول خون و به خصوص نوع بد آن یعنی LDL می شود.روغن زیتون به علت دارا بودن چربی های غیر اشباع MUFA باعث اتساع سرخرگ ها شده و از این طریق باعث کاهش فشار خون بالا و بیماری های قلبی می شود.

 

 

مصرف روزانه فقط یک قاشق سوپ‌خوری سرکه سیب، به پایین آمدن کلسترول به صورت طبیعی کمک می‌کند. ثابت شده است سرکه سیب تولید صفرا را افزایش داده و به کبدتان که مسئول پردازش کلسترول است کمک می‌کند.

 • خرفه

مصرف خرفه به صورت خام یا پخته موجب کاهش چربی خون و رفع التهاب بدن می‌شود. در پزشکی طب سنتی ایران از خرفه برای رفع لاغری، رفع تشنگی و تقویت کننده قوای جسمانی استفاده می‌شود.علاوه بر اینخرفه تصفیه کننده خون، تب‌بر و مُدر «ادرارآور» است همچنین این گیاه صفراآور، ضد اسکوربوت و کمبود ویتامین ‌C است.

 • فلفل سیاه

فلفل سیاه به دلیل داشتن ماده «پپرین» که موجب طعم تند فلفل می‌شود، تشکیل سلول‌های جدید چربی را متوقف می‌کند و خاصیت ضد چربی دارد.تحقیقات گذشته نشان می‌دهد که فلفل سیاه علاوه برداشتن مزیت‌های بسیار بر سلامتی، میزان چربی جریان خون را کاهش می‌دهد.

 • خار مریم

اگر به درمان چربی خون بالا در طب سنتی ایمان دارید، گیاه خار مریم را از دست ندهید. گیاه خار مریم برای سلامت قلب مفید بوده و با کاهش التهاب و پاکسازی خون و جلوگیری از آسیب فشار اکسیداتیو در شریان‌ها به پایین آمدن سطح کلسترول خون کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که خار مریم بخصوص برای بیماران دیابتی که از چربی خون بالا رنج می‌برند مفید است.

 

نکات پایانی 

 در پایان برای جلوگیری از افزایش چربی موجود در خون موارد زیر را رعایت کنید.

 • انواع خوراکی‌های بسته‌بندی و فرآوری شده : معمولا سرشار از نمک، قند و چربی‌های ناسالم هستند، قطعا باید از خوراکی‌های بسته‌بندی شده و به شدت فرآوری شده دوری کنید.این خود می تواند به عنوان بهترین دارو برای چربی خون بالا شناخته شود.
 • الکل خیلی زیاد : الکل کبد را تحریک می‌کند کلسترول بیشتری تولید کند، سطح کلسترول و التهاب را افزایش می دهد. الکل به ویژه می‌تواند برای افرادی که گلیسیرید بالایی دارند خطرناک باشد.
 • مصرف هر روزه یک لیوان آب انگور قرمز می‌تواند محافظ قلب باشد اما بیش از این مقدار می‌تواند منجر به بالا رفتن کلسترول ‌شود.
 • کیک، شیرینی ها، بیسکوییت، شیرینی، کلوچه، شیرینی، و پیراشکی را محدود کنید، به خصوص آن هایی که از چربی های اشباع شده و یا اشباع شده استفاده می کنند.
 • افرادی که در کنار چربی خون بالا به فشار خون بالا نیز مبتلا هستند، ضروری است که به صورت مداوم میزان فشار خون خود را به وسیله ی انواع فشارسنج ها اندازه بگیرند.
 

هم چنین دیدن فرمایید: انواع فشارسنج

 • میگو و امعاء و احشاء گوسفند مثل: دل و جگر و قلوه ، کله پاچه و مغز و را اصلاً مصرف نکنید، این مسئله در درمان چربی خون بالا در طب سنتی نیز مطرح می شود.

 

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید