سبد خرید0
چه بیماری باعث کاهش وزن میشود
چه بیماری باعث کاهش وزن میشود

 چکیده:               تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

کاهش وزن ناگهانی خطر جدی است که خبر از مشکل اساسی می دهد. اگر در طول 6 تا 12 ماه بدون هیچ دلیلی 5 درصد از وزن خود را از دست دادید بدون شک باید به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید تمام کاهش وزن ها جدی نیستند. ممکن است کاهش وزن پس از تغییری در زندگی یا یک حادثه استرس آور اتفاق بیفتد. با این حال کاهش وزن ناگهانی ممکن است به دلیل یکی از مشکلاتی باشد که در این مقاله برای شما ارائه شده است.

 

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. دلایل کاهش وزن ناخواسته
 2. پرکاری تیروئید
 3. دیابت
 4. افسردگی
 5. نارسایی احتقانی قلب
 6. سرطان


 دلایل کاهش وزن ناخواسته

 • از دست دادن عضله

از دست دادن ماهیچه ها و یا تحلیل عضلانی می تواند منجر به کاهش وزنی غیر منتظره شود مهم ترین علامت برای نشان دادن این مشکل ضعف عضلانی است. حتی ممکن است یک اندام از دیگری کوچکتر به نظر برسد. بدن ما از بافت های چربی و بدون چربی شامل عضلات، استخوان ها و آب ساخته شده است. اگر عضله از دست بدهید وزن کم می شود. این اتفاق زمانی می افتد که برای طولانی مدت از عضلات استفاده نکنید. در میان کسانی که ورزش نمی کنند و شغلشان به نحوی است که باید پشت میز بنشینند و یا مدتی بستری شوند شایع است. باید بدانید که ورزش و تغذیه مناسب، کاهش بافت عضلانی را به حالت درست بر می گردانند.

 

 

دلایل کاهش وزن ناخواسته

 قطعا برایتان کارآمد خواهد بود: ترازو دیجیتال اکیومد

 

اگر غده‌ی تیروئید شما هورمون تیروئید زیادی تولید می‌کند، باعث افزایش متابولیسم می‌شود و شما کالری بیشتری می‌سوزانید. درنتیجه به‌صورت ناگهانی وزن از دست می‌دهید. تعداد دفعات مراجعه به سرویس بهداشتی نیز افزایش پیدا می‌کند و شاهد بالا رفتن ضربان قلب‌تان خواهید بود. همچنین اضطراب بیشتری هم خواهید داشت. پزشک می‌تواند با تجویز دارو این مشکل را برطرف کند. همچنین احتمال دارد بخشی یا کل غده‌ی تیروئید شما را نیز با عمل جراحی خارج کنند.

 • آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که موجب حمله سیستم ایمنی به دیواره داخلی مفاصل می شود که بروز التهاب را در پی دارد. التهاب مزمن می تواند سوخت و ساز را تسریع کرده و وزن را کاهش دهد.

علائم آرتریت روماتوئید شامل تورم و درد مفصل می شوند. این بیماری به طور معمول مفاصل مشابه در هر دو سمت بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر به آرتریت روماتویئد مبتلا هستید، در صورت حرکت ندادن مفاصل برای یک ساعت یا بیشتر ممکن است با احساس سفتی در آنها مواجه شوید.

درمان آرتریت روماتوئید به طور معمول با تجویز دارو صورت می گیرد.

 

چه بیماری باعث کاهش وزن میشود

 

ابتلا به بیماری دیابت می تواند یکی از دلایل کاهش وزن سریع باشد. از نشانه های دیگر ابتلا به این بیماری می توان به تکرر ادرار و احساس تشنگی شدید اشاره کرد. بدن از طریق دفع ادرار گلوکز را خارج می سازد زیرا توانایی جذب آن را ندارید و این شرایط افزایش تشنگی را به همراه دارد. ابتلا به دیابت موجب می شود تا بدن از منابع داخلی مانند ماهیچه ها تغذیه کند که در کاهش وزن ناگهانی موثر است.

 

 پیشنهاد ویژه دکتر مهندس: دستگاه تست قند خون امپرور

 

 • بیماری التهاب روده

کاهش وزن ناگهانی از نشانه های بیماری التهاب روده ( IBD ) است. بیماری التهاب روده شامل چندین اختلال التهاب مزمن در سیستم گوارشی می شود. دو نوع از شایع ترین این اختلالات بیماری کروه و کولیت اولسراتیو هستند. التهاب مزمن، بیماری التهاب روده بدن را وارد شرایط کاتابولیک ( یعنی استفاده پیوسته بدن از انرژی) می کند. بیماری التهاب روده سبب مختل شدن گرلین ( هورمون گرسنگی) و لپتین (هورمون سیری) می شود. نتیجه این اختلال از دست دادن اشتها و کاهش وزن است. دیگر علائم عبارتند از: اسهال معده درد نفخ مدفوع خونی خستگی این علائم با خوردن غذاهایی خاص تحریک می شوند. اگر به بیماری التهاب روده مبتلا هستید باید نسبت به آنچه می خورید دقت کنید. درمان بیماری التهاب روده معمولا شامل نظارت روی تغذیه، دارو و در برخی موارد جراحی می شود.

 

علت لاغری ناگهانی

 

کاهش وزن ممکن است از عوارض جانبی افسردگی باشد. این بیماری روحی که با احساس غم و اندوه، گم گشتگی یا احساس پوچی به مدت حداقل 2 هفته تعریف می شود می تواند فعالیت های روزمره را مختل کرده و در زندگی اجتماعی، شغلی و تحصیل فرد اثر منفی بگذارد.

افسردگی روی قسمت هایی از مغز که مسئول کنترل اشتها هستند اثر می گذارد و به دلیل کاهش اشتها به لاغری منجر خواهد شد، با این وجود علائم این بیماری در برخی افراد برعکس بوده و باعث اشتهای زیاد و پرخوری می شود.

 

 درمان افسردگی با گیاهان داروییپیشنهاد مطالعه: درمان افسردگی با گیاهان دارویی

 

 • بیماری مزمن انسدادی ریه COPD

مصرف سیگار باعث آسیب به کیسه‌های هوای درون ریه‌ها می‌شود. درنتیجه، مایع غلیظی به‌نام مخاط در گلو ایجاد می‌شود که تنفس را مشکل‌تر می‌کند. برای دریافت اکسیژن بیشتر باید بیشتر هم نفس بکشید و این باعث افزایش مصرف کالری و خستگی شما خواهد شد. از طرفی اشتهای خود را نیز از دست می‌دهید که منجر به کاهش وزن می‌‌شود.

 

علت کاهش وزن بدون کاهش اشتها

از عوارض نارسایی احتقانی قلب کاهش وزن است. نارسایی احتقانی قلب زمانی اتفاق می افتد که قلب با خونِ کافی پر نشود یا قلب با نیروی کافی خون را پمپاژ نکند و یا اینکه هر دو مورد با هم اتفاق بیفتند. این مشکل یک یا دو سمت قلب را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر به نارسایی احتقانی قلب مبتلا هستید، سیستم گوارشتان خون کافی دریافت نمی کند. این حالت سبب بروز حالت تهوع و سیری زود هنگام می شود. به علاوه در حال غذا خوردن ممکن است تنفس برایتان دشوار شود. همچنین التهاب در بافت آسیب دیده قلب سوخت و ساز را افزایش می دهد و سبب کاهش وزن ناگهانی می شود. علائم دیگر نارسایی احتقانی قلب عبارتند از: تنگی نفس سرفه های پی در پی ورم کردن خستگی ضربان سریع قلب داروهای زیادی برای درمان نارسایی احتقانی قلب از جمله آنژیوتانسین ( برای تبدیل آنزیم ها) ، بتا بلوکرها و دیورتیک ها مورد استفاده قرار می گیرد و در بعضی موارد جراحی الزامی می شود.

 • ویروس HIV

HIV ویروسی است که به سلول های ایمنی بدن به نام سلول های T حمله کرده، قدرت مقابله بدن با عفونت ها را کاهش می دهد و در صورت عدم درمان به ایدز منجر می شود.

کاهش وزن و لاغری غیر طبیعی از علائم این بیماری در مراحل پیشرفته می باشد و علائمی همچون گلو درد، زخم دهان و خستگی روی غذا خوردن اثر منفی می گذارد. HIV خطر ابتلا به عفونت های ثانویه را نیز افزایش می دهد.

 

کاهش وزن ناگهانی چه عللی می تواند داشته باشد؟

 

سرطان، بیماری است که سبب تکثیر سریع و غیر طبیعی سلول ها می شود. از اولین نشانه های ابتلا به سرطان کاهش وزن ناگهانی به مقدار حدود 5 کیلو یا بیشتر است. این حالت بیشتر در سرطان های پانکراس، ریه، معده و مری شایع است. سرطان التهاب را افزایش می دهد. این حالت از دست رفتن عضلات را شدت می دهد و هورمون های تنظیم کننده اشتها را مختل می کند. یک تومور در حال رشد، مقدار انرژی مصرفی در حالت استراحت را نیز افزایش می دهد.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید