سبد خرید0

چکیده:           تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

چاقی نوعی بیماری است که وقتی فرد دچار اضافه وزن یا چربی در بدن شود که ممکن است بر سلامتی وی تأثیر بگذارد رخ می دهد. اگر یک شاخص توده بدنی (BMI) بالا باشد ، پزشک معمولاً پیشنهاد می کند چاقی داشته باشد.دکتر مهندس مقاله ای برای شما فرهم کرده است تا دلایل چاقی بی رویه را بدانید و بتوانید از آن به راحتی گذر کنید.

 

 برای دسترسی بیشتر و بهتر برروی لینک های زیر کلیک کنید:

 مصرف بیش از حد کالری

زندگی بی تحرک

 ژن چاقی 

ابزاری است که پزشکان برای ارزیابی اینکه آیا فرد دارای وزن مناسب برای سن ، جنس و قد خود است ، استفاده می کنند. این ترکیبی از وزن فرد بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مربع قد وی بر متر است.داشتن BMI بین 25 تا 29.9 نشان دهنده تحمل وزن اضافی فرد است. اگر BMI 30 یا بیشتر باشد ، فرد دچار چاقی می شود.برخی فاکتورهای دیگر - از جمله نسبت دور کمر به باسن ، نسبت دور کمر به قد و میزان و توزیع چربی - نیز در تعیین سلامت وزن آنها نقش دارد.اگر فردی چاقی داشته باشد ، می تواند خطر ابتلا به سایر بیماری های سلامتی از جمله سندرم متابولیک ، آرتروز و برخی از انواع سرطان را افزایش دهد.سندرم متابولیک خود شامل مجموعه ای از شرایط از جمله فشار خون بالا ، دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی است.حفظ وزن متوسط یا کاهش وزن از طریق رژیم و ورزش می تواند به جلوگیری یا کاهش چاقی کمک کند. در برخی موارد ، ممکن است فرد نیاز به جراحی داشته باشد.

مصرف بیش از حد کالری:

وقتی فرد کالری بیشتری از انرژی مصرفی خود مصرف کند ، بدن کالری اضافی را به عنوان چربی ذخیره می کند. این می تواند منجر به چاقی شود.همچنین ، برخی از غذاها و نوشیدنی ها - به ویژه آنهایی که سرشار از چربی و قند هستند - به احتمال زیاد منجر به افزایش وزن می شوند.

chaq11.jpg

مواردی که تمایل به افزایش خطر افزایش وزن دارند عبارتند از:

فست فودها
غذاهای سرخ شده ، مانند سیب زمینی سرخ کرده
گوشت های چرب و فرآوری شده
بسیاری از محصولات لبنی
غذاهای حاوی شکر اضافه شده مانند کالاهای پخته شده ، غلات صبحانه آماده و کلوچه ها
غذاهای حاوی قندهای مخفی ، مانند سس گوجه فرنگی و بسیاری دیگر از مواد غذایی کنسرو شده و بسته بندی شده
آب میوه های شیرین ، سودا و نوشیدنی های الکلی
غذاهای فرآوری شده و دارای کربوهیدرات بالا ، مانند نان و نان شیرین
برخی از فرآورده های غذایی فرآوری شده ، مانند سس گوجه فرنگی ، حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا به عنوان شیرین کننده هستند.

خوردن زیاد این غذاها و ورزش کم می تواند منجر به افزایش وزن و چاقی شود.افرادی که رژیم غذایی متشکل از میوه ها ، سبزیجات ، غلات کامل و آب دارند ، در صورت پرخوری یا عوامل ژنتیکی خطر ابتلا به این بیماری را در معرض خطر اضافه وزن قرار می دهند.با این حال ، به احتمال زیاد با حفظ وزن متوسط از رژیم غذایی متنوعی بهره مند می شوند. غذاهای تازه و غلات کامل حاوی فیبر هستند که می توانند هضم سالم را تشویق کرده و به فرد کمک کنند تا مدت بیشتری احساس سیری کند.

زندگی بی تحرک:

 بسیاری از افراد نسبت به والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود بسیار کم تحرک زندگی می کنند.

برخی از نمونه های عادت های کم تحرک عبارتند از:

کار در دفتر به جای کار دستی
به جای انجام فعالیت های بدنی در بیرون ، بر روی کامپیوتر بازی کنید
به جای پیاده روی یا دوچرخه سواری با ماشین به مکان ها بروید
هرچه شخص کمتر حرکت کند ، کالری کمتری می سوزاند.

chaq14.jpg

همچنین ، فعالیت بدنی بر نحوه عملکرد هورمون های فرد تأثیر می گذارد و هورمون ها بر نحوه پردازش غذا توسط بدن تأثیر دارند.چندین مطالعه نشان داده است که فعالیت بدنی می تواند به حفظ سطح انسولین کمک کند و سطح ناپایدار انسولین ممکن است منجر به افزایش وزن شود.در یک بررسی در سال 2016 اشاره شد که ، اگرچه طرح برخی از مطالعات ، نتیجه گیری دقیق را دشوار می کند ، "اما یک سبک زندگی که شامل [فعالیت بدنی] منظم باشد ، به عنوان یک عامل اصلی در حفظ و بهبود بسیاری از جنبه های سلامتی ، از جمله حساسیت به انسولین شناخته شده است."فعالیت بدنی نیازی به تمرین در باشگاه نیست. کارهای بدنی ، پیاده روی یا دوچرخه سواری ، بالا رفتن از پله ها و کارهای خانه همه در این امر سهیم هستند.با این حال ، نوع و شدت فعالیت ممکن است بر میزان مفید بودن آن در کوتاه مدت و بلند مدت بر بدن تأثیر بگذارد.

خواب ناکافی:

برخی تحقیقات نشان داده اند که از دست دادن خواب خطر افزایش وزن و چاقی را افزایش می دهد.محققان شواهد مطالعه را برای بیش از 28000 کودک و 15000 بزرگسال در انگلستان از سال 1977 تا 2012 بررسی کردند. آنها نتیجه گرفتند که کمبود خواب به طور قابل توجهی خطر چاقی را در بزرگسالان و کودکان افزایش می دهد. این تغییرات کودکان 5 ساله را تحت تأثیر قرار داد.این تیم پیشنهاد کرد که کمبود خواب ممکن است منجر به چاقی شود زیرا می تواند منجر به تغییرات هورمونی شود که اشتها را افزایش می دهد.هنگامی که فرد به اندازه کافی نمی خوابد ، بدن او گرلین تولید می کند ، هورمونی که اشتها را تحریک می کند. در عین حال ، کمبود خواب همچنین منجر به تولید کمتر لپتین می شود ، هورمونی که اشتها را سرکوب می کند.

 برایتان مفید خواهد بود: عوازض چاقی و اضافه وزن

 برهم زننده غدد درون ریز:

یک مطالعه در سال 2012 نشانه هایی را در مورد چگونگی فروکتوز مایع ، نوعی قند ، در نوشیدنی ها ارائه داد که ممکن است متابولیسم چربی و گلوکز را تغییر داده و منجر به کبد چرب و سندرم متابولیک شود.سندرم متابولیک شامل دیابت نوع 2 ، بیماری های قلبی عروقی و فشار خون بالا است. افراد مبتلا به چاقی بیشتر به سندرم متابولیک مبتلا می شوند.دانشمندان پس از تغذیه موش ها با محلول 10٪ فروکتوز به مدت 14 روز ، یادآور شدند که متابولیسم آنها در حال تغییر است.اکنون دانشمندان بر این باورند که بین مصرف زیاد فروکتوز و چاقی و سندرم متابولیک ارتباط وجود دارد. مقامات نگرانی را در مورد استفاده از شربت ذرت با فروکتوز بالا برای شیرین کردن نوشیدنی ها و سایر محصولات ابراز کرده اند.مطالعات حیوانی همچنین نشان داده است که وقتی چاقی به دلیل مصرف زیاد فروکتوز رخ می دهد ، یک ارتباط نزدیک با دیابت نوع 2 وجود دارد.در سال 2018 ، محققان نتایج تحقیقات مربوط به موش های جوان را منتشر کردند. آنها نیز پس از مصرف شربت ذرت با فروکتوز بالا ، دچار تغییرات متابولیکی ، استرس اکسیداتیو و التهاب شدند.محققان خاطرنشان کردند که "افزایش مصرف فروکتوز ممکن است پیش بینی کننده مهم خطر متابولیسم در جوانان باشد." آنها خواستار تغییر در رژیم های غذایی جوانان برای جلوگیری از این مشکلات شدند.

پرهیز از شربت ذرت با فروکتوز بالا:

برخی از مواردی که حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند عبارتند از:

نوشابه ، نوشیدنی های انرژی زا و نوشیدنی های ورزشی
آب نبات و بستنی
خامه ساز
سس ها و چاشنی ها ، از جمله سس سالاد ، سس گوجه فرنگی ، و سس کباب
غذاهای شیرین مانند ماست ، آب میوه ها و غذاهای کنسروی
نان و سایر کالاهای پخته آماده
غلات صبحانه ، میله های غلات ، و میله های "انرژی" یا "تغذیه ای"
فرد می تواند مصرف شربت ذرت با فروکتوز بالا و سایر مواد افزودنی را با استفاده از موارد زیر کاهش دهد:

chaq12.jpg

بررسی برچسب های تغذیه ای قبل از خرید
انتخاب موارد غیرشیرین یا کمتر پردازش شده در صورت امکان
تهیه سس سالاد و پخت سایر محصولات در خانه
بعضی از غذاها حاوی شیرین کننده های دیگری هستند و اینها می توانند اثرات سوئی نیز داشته باشند.

داروها و افزایش وزن:

برخی از داروها همچنین می توانند منجر به افزایش وزن شوند.نتایج یک بررسی و متاآنالیز در سال 2015 نشان داد که برخی از داروها باعث افزایش وزن افراد در طی چند ماه می شوند. این موارد شامل:

داروهای ضد روان پریشی غیرمعمول ، به ویژه اولانزاپین ، کوتیاپین و ریسپریدون
ضدتشنج و تثبیت کننده های خلقی ، به ویژه گاباپنتین
داروهای کاهش قند خون ، مانند تولبوتامید
گلوکوکورتیکوئیدها برای آرتریت روماتوئید
برخی از داروهای ضد افسردگی
با این حال ، برخی از داروها ممکن است منجر به کاهش وزن شوند. هرکسی که داروی جدیدی را شروع می کند و نگران وزن خود است باید از پزشک بپرسد که آیا دارو احتمالاً تاثیری در وزن او دارد یا نه.

آیا چاقی ماندگار است؟

 هر چقدر فرد چاقی بیشتری داشته باشد ، کاهش وزن برای او دشوارتر است.یک مطالعه در سال 2015 بر روی موش ها نشان داد که هر چقدر فرد چربی بیشتری حمل کند ، احتمال سوختن چربی در بدن او به دلیل پروتئین معروف به sLR11 کمتر است.به نظر می رسد که هر چقدر چربی بیشتری در بدن وجود داشته باشد ، بدن sLR11 بیشتری تولید می کند. این پروتئین مانع از چربی سوزی بدن می شود و کاهش وزن اضافی را برای آنها دشوار می کند.

chaq16.jpg

ژن چاقی:

ژن معیوبی به نام توده چربی و ژن مرتبط با چاقی (FTO) مسئول برخی موارد چاقی است.یک مطالعه در سال 2013 به ارتباط بین این ژن و موارد زیر اشاره داشت:

چاقی
رفتارهایی که منجر به چاقی می شود
مصرف بیشتر غذا
یک اولویت برای غذاهای با کالری بالا
توانایی مختل در احساس سیری
هورمون گرلین نقش مهمی در رفتار خوردن دارد. گرلین همچنین بر روی ترشح هورمون های رشد و چگونگی تجمع چربی در بدن تأثیر می گذارد.فعالیت ژن FTO ممکن است خطر ابتلا به چاقی را در فرد تحت تأثیر قرار دهد زیرا بر میزان گرلین موجود در بدن تأثیر می گذارد.در مطالعه ای که در سال 2017 روی 250 نفر از افراد مبتلا به اختلالات خوردن انجام شد ، محققان اظهار داشتند که جنبه های FTO ممکن است در پرخوری و احساسات غذایی نیز نقش داشته باشند.

کلام آخر:

عوامل بسیاری در بروز چاقی نقش دارند. صفات ژنتیکی می تواند خطر را در برخی افراد افزایش دهد.مصرف یک رژیم غذایی سالم که حاوی مقدار زیادی غذای تازه و ورزش منظم باشد ، خطر چاقی را در اکثر افراد کاهش می دهد.با این حال ، کسانی که استعداد ژنتیکی به این بیماری دارند ، ممکن است حفظ وزن متوسط دشوارتر باشد.

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید