سبد خرید0
روش های افزایش قد
روش های افزایش قد

چکیده

رویای افزایش قد دارید؟ می خواهید روش های بلند شدن سریع قد را بدانید؟ آیا افزایش قد در بزرگسالی امکان پذیر است؟

بسیاری مردم از قدشان ناراضی هستند. به همین علت افزایش قد یکی از مواردی هست که اکثر افراد به دنبال آن هستند و همه سعی میکنند روشی را پیدا کنند تا به رشد قد آن ها کمک کند. 

ما در این مقاله به ارائه روش های افزایش قد در بزرگسالان و رژیم غذایی برای افزایش قد می پردازیم.

رشد قد

رشد قد از هنگام تولد شروع شده و در دوران بلوغ و کمی بعد از آن متوقف می شود. بیشترین رشد قد بین سنین 3 تا 17 سالگی اتفاق می افتد.

رشد اندام انسان به دو بخش تقسیم می‌شود؛ رشد طولی و رشد عرضی.

رشد طولی در دخترها تا حدود چهارده سالگی ادامه دارد، در شانزده سالگی كند شده و بعد از آن بسیار كاهش پیدا می‌كند‌ ولی پسرها تا هجده سالگی رشد طولی دارند كه ممكن است رشدشان تا بیست و دو سالگی تا چند سانتی‌متر نیز ادامه داشته باشد.

afzayesh-ghad1.jpg

افزایش قد در بزرگسالی 

عوامل مختلفی در افزایش قد، موثر هستند که عوامل ژنتیکی ۶۰ تا ۸۰ درصد از قد نهایی شما را تشکیل می‌دهند. برخی از عوامل محیطی، مانند تغذیه و ورزش، به طور معمول درصد باقی مانده را تشکیل می‌دهند.

بین سنین یک سال و بلوغ، بیشتر افراد هر ساله، حدود 5 سانتی متر بلندتر می‌شوند. با این حال، همه با سرعت متفاوتی رشد می‌کنند. برای دختران، این جهش رشد به طور معمول در اوایل سال‌های نوجوانی آغاز می‌شود. پسران ممکن است این افزایش ناگهانی قد را تا پایان نوجوانی خود تجربه نکنند.

بعد از بلوغ معمولا قد بلندتر نمی‌شود. این بدان معناست که بعنوان یک بزرگسال بعید یا بسیار دشوار است که قد شما افزایش پیدا کند.

با وجود این، کارهای خاصی وجود دارد که می‌توانید در تمام دوره‌ بلوغ خود انجام دهید که در افزایش قد بزرگسالان تاثیرگذار است و می‌توانید پتانسیل خود را برای رشد به حداکثر می‌رسانید.

البته فراموش نکنید که این اقدامات هرگز از سبک زندگی‌تان حذف نشوند.

رژیم غذایی برای افزایش قد

در طول سال‌های رشد، بسیار مهم است که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را دریافت شود. رژیم غذایی باید شامل موارد زیر باشد:

 • میوه‌های تازه
  سبزیجات تازه
  غلات کامل
  پروتئین‌ها
  لبنیات

در مقابل همچنین باید غذاهای حاوی مواد زیر را از برنامه غذایی محدود و در صورت امکان حذف شود:

 • قند
  چربی‌های ترانس
  چربی‌های اشباع شده

اگر یک بیماری یا سن بالا باعث می‌شود قد شما با تأثیر بر تراکم استخوان کاهش یابد، میزان کلسیم دریافتی خود را افزایش دهید.

روش های افزایش قد در بزرگسالان

پیش از این دانشمندان براین باور بودند که 80 درصد اندازه قد هر فرد را ژنتیک مشخص می کند ولی نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که عوامل خارجی و محیطی نیز بر روند افزایش قد موثر است.

 • حجامت برای افزایش قد

در طب اصیل ایرانی “ حجامت “ یکی از کاربردی ترین روش های افزایش قد و ایجاد جهش رشد در اطفال و نوجوانان می باشد .

بر اساس تحقیقی که توسط کارشناسان طب سنتی بر روی تعداد ۱۸ نفر کودک و نوجوان با شکایت رشد ناکافی قد، تحت درمان کوتاهی قد با روش حجامت قرار گرفتند که طرح درمانی آنان بدین شکل بوده است:

 • حجامت عام ( موضع بین دو کتف)
  حجامت ساکرال یا چاربند ( گودی کمر)
  حجامت ساقین (روی عضله ساق )
  حجامت خشک ( بادکش گذاری ) روی مواضع خاص از جمله استخوانهای پهن بدن

به طور میانگین دو ماه یک بار حجامت آنان تکرار شده است و تعداد حجامتها سه الی هشت جلسه بوده است . مدت مطالعه و پیگیری این بیماران حدودو ۱۸ ماه بوده است که 61% آن بیماران به درمان حجامت برای کوتاهی قد پاسخ قابل توجهی نشان داده اند.

 • بلند شدن قد با ورزش

ورزش نیز یکی از مهم ترین روش های افزایش قد است.

آویزان شدن از یک میله و حرکات کششی با ایستادن بر روی انگشت های پا باید جزء برنامه ی روزانه شما باشند. علاوه بر این ورزش هایی مانند بسکتبال، فوتبال و شنا نیز می توانند برای افزایش قد مفید باشند.

 • افزایش قد در یک روز با پد های افزایش قد

از متداول ترین روش های افزایش قد در بین جوانان، استفاده از پد افزایش قد می باشد.

قرار گرفتن این ژل ها در کفش و یا حتی جوراب کمک شایانی به افزایش قد خواهد کرد. این کفی ها در کف کفش قرار میگیرد و بطور نامرئی قد شما را در محیط بیرون بلند تر نشان میدهند.

استفاده از این روش کم هزینه بوده و در هر زمان و هر مکانی، حتی در حین دویدن و ورزش هم میتوانید از این ژل ها استفاده کنید.

kafi-ghad-kharid.png

انواع کفی های افزایش قد

کفی عای افزایش قد انواع مختلفی دارد که نسبت به سلیقه خود می توانید انتخاب کنید. در ادامه با چند مدل از کاربردی ترین مدل های پد افزایش قد آشنا می شوید.

پد افزایش قد دکترفوت

این پد افزایش قد بدون هیچ گونه عوارض و با قرار گرفتن در داخل کفش شما باعث افزایش قد می شود.

این کفی در کف کفش قرار میگیرد و شما می توانید این پد را از ۱ الی ۵ سانتی متر تنظیم کنید و به راحتی در کف کفش خود قرار دهید. بدین ترتیب با راحت ترین روش ممکن قد بلند شده و از آن لذت ببرید!

pad-afzayesh-ghad12.jpg

کفی افزایش قد پمپی دکترفوت

کفی افزایش قد پمپی نسل جدید کفی های افزایش قد است که تا 5 سانتی متر باعث افزایش قد سریع می شود.

این کفی ها داخل کفش قرار می گیرند و به هیچ عنوان دیده نمی شود.

ویژگی منحصر به فرد این کفی افزایش قد، لایه پمپ ضد شوک آن است که باعث جلوگیری از شوک به پاشنه پا در هنگام ضربه می شود.

سایز بندی این محصول کاملا دست خودتان است. می توانید نسبت به سایز کفش خود، با قیچی، محل خط کشی شده را برش دهید.

kafi-afzayesh-ghad-pompi.jpg

آویزان شدن

 یکی از موانع افزایش قد، نیروی جاذبه ی زمین است. جاذبه در تمام ساعات شبانه روز بدن شما را تحت تاثیر قرار میدهد و باعث فشرده تر شدن بدن خواهد شد.

راه کار ساده ولی کاملا مؤثر برای حل این مشکل آویزان شدن میباشد. شما با این کار با کمک نیروی جاذبه وزن خودتان را به طور متعادل بین مفصل های بدن تقسیم میکنید و به آن ها اجازه میدید تا تحت کشش قرار بگیرند.

در حقیقت آویزان شدن یا معلق شدن یکی از راه های شناخته شده ای است که میتواند قد شما را بین یک تا سه اینچ (دو تا هشت سانتی متر) بلند تر کند.

برای این تمرین شما نیاز به یک میله افقی (میله بارفیکس) دارید و بدن باید کاملا کشیده شده باشد، در صورتی که جای کافی ندارید و نمیتوانید پاها را صاف و کشیده نگه دارید، زانوها رو خم کنید تا بدن کاملا آویزان شود.

barfix90.jpg

بالاگرفتن لگن و شکم

این تمرین ، تمرین مورد علاقه فیتنس کاران است. تمرینی بسیار ساده ولی هنگامی که انجام میدهید کشش را کاملا در ستون فقرات، ماهیچه های پهلوها و لگن احساس خواهید کرد.

برای شروع این تمرین که یکی از ساده ترین روش های افزایش قد محسوب می شود، به پشت روی زمین دراز بکشید و شانه ها و بازوها را محکم به زمین بچسبانید. زانو ها را خم کنید و تاجای ممکن کف پا را که با زمین در ارتباط است به سمت لگن نزدیک کنید.

سپس پشت خود را به سمت بالا خم کنید تا لگن از زمین جدا شود و برای ۲۰ ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سعی کنید این زمان را در آینده به ۳۰ ثانیه ارتقا دهید. با انجام بیشتر این تمرین کشش را حتی در بخش های جلویی لگن نیز احساس خواهید کرد.

 • جراحی

بسیاری از مردم تصور می‌كنند جراحی افزایش قد جزو جراحی‌های زیبایی است، در صورتی كه كسانی كه عدم نابرابری طولی اندام داشته باشند، برای مثال یك پای‌شان كوتاه‌تر یا بلندتر از پای سالم باشد، برای درمان، جراحی افزایش قد را پیشنهاد می‌كنیم. 

در جراحی افزایش قد، که جزو آخرین روش های افزایش قد می باشد، در ابتدا استخوان‌ها را شكسته ‌(ران یا ساق پا) و اطرافش را دریل ‌(سوراخ) می‌كنند.

البته سعی می‌شود در شكستن كورتكس استخوان ‌(لایه بیرونی استخوان) به مغز استخوان و عروق اطراف صدمه كمتری وارد شود سپس دستگاه مخصوص به نام «الیزاروف» را به‌وسیله پین‌ها و سیم‌هایی به دو سوی استخوانی كه شكسته شده، وصل می‌كنند.

مکمل افزایش قد

برای رشد قد خوردن مکمل ها و ویتامین ها بسیار تاثیرگذار است به خصوص در طول دوران بلوغ.

کلسیم

همانطور که ساختن ساختمان بدون تیرآهن ممکن نیست، استخوان نیز بدون کلسیم رشد نمی کند.

این ماده معدنی مهم در شیر، ماست، کشک، گردو، بادام، تخمه آفتابگردان، کنجد و ... است.

روی

روی یکی دیگر از غذاهای مغذی مهم است که در هورمون رشد وجود دارد و کمبود آن نه تنها سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه سیستم عضلانی - اسکلتی را مختل کرده و باعث کاهش رشد و کوتاه قدی می شود.

روی در ماهی ها و غذاهای دریایی، جوانه ها، عدس، لبنیات، نخود فرنگی و گوشت قرمز به وفور یافت می شود.

منیزیم

کلسیم برای فعالیت به ویتامین دی نیاز دارد و عملکرد ویتامین دی هم در نبود منیزیم مختل می شود.

منیزیم یکی از اجزای اصلی استخوان سازی است.

آرد کامل گندم، برنج سبوس دار، تخمه آفتابگردان و مغز دانه ها از منابع مهم منیزیم هستند.

ویتامین دی

ویتامین دی یکی از مهم ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است که جذب و استفاده سلول های بدن از کلسیم به شدت به آن وابسته است.

ماهی آزاد یا تن، جگر، پنیر، تخم مرغ و ... از منابع مهم این ویتامین هستند.

اما نور آفتاب حرف اول را در تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن می زند.

کلام پایانی

در حالی که بزرگسالان نمی‌توانند کارهای زیادی برای افزایش قد خود انجام دهند، اما می‌توانند برای جلوگیری از کاهش قد مرتبط با افزایش سن قدمی بردارند که رعایت این موارد می‌توانید در افزایش قد بزرگسالان موثر باشد.

پس از رسیدن فرد به سن ۴۰ سالگی، ممکن است به دلیل پوکی استخوان، فشرده سازی ستون فقرات و دلایل دیگر، در هر دهه به اندازه نیم اینچ قد از دست بدهد. این می‌تواند باعث کاهش قابل توجه قد در طول زمان شود.

برای مبارزه با کاهش قد ناشی از بالا رفتن سن، افراد می‌توانند یوگا تمرین کنند.

شما می‌توانید به راحتی در منزل خود یا در یک مکان گروهی در ورزشگاه، یوگا تمرین کنید.

در همین حال، تغذیه سالم، انجام تمرینات کششی، پرشی و استقامتی، هیدراته کردن بدن، استراحت کافی و ترک دخانیات و الکل را فراموش نکنید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید