سبد خرید0
علت دندان قروچه کودکان در روز
علت دندان قروچه کودکان در روز

چکیده                        تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه

عادت ساییدن دندان ها به هم «دندان قروچه» نامیده میشود. دندان قروچه بیشتر در خواب رخ میدهد اما ساییدن یا به کوبیدن دندانها درطول روز نیز در برخی افراد وجود دارد. در کودکان نیز این پدیده در خواب شبانه و بیداری دیده می شود. این حالت در کودکان ۳ سال به بالا دیده می‌شود که علت اصلی آن وجود مشکلات روحی -روانی است که کودک در طول روز با آن همراه بوده است.به طور کلی دلایل مختلفی وجود دارند که می‌توانند منجر به بروز دندان قروچه در کودکان شوند؛ به عنوان مثال قرار گرفتن نامنظم دندان‌های بالا و پایین بر روی یکدیگر می‌تواند یکی از علت‌های دندان قروچه در کودکان باشد

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. دندان قروچه چیست؟
 2. چرا دندان‌ قروچه مضر است؟
 3. علت دندان قروچه کودکان در روز
 4. تشخیص براکسیزم در کودکان
 5. دندان قروچه کودکان در خواب
 6. توصیه های خاص برای توقف دندان‌ قروچه کودک

دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه عبارت است از عادت ساييدن دندان ها. عنوان قروچه معمولاً در خواب رخ مي دهد ولي ساييدن يا كوبيدن دندان ها در طول روز نيز شايع است . دندان قروچه مداوم ممكن است باعث خوردگي لثه ها و استخوان هاي حمايت كننده از آنها در دهان شود.علايم شايع آن عبارت است از انقباض فراوان عضلات در يك طرف صورت، صداهاي آزاردهنده دندان قروچه در شب ( اين صداها ممكن است چنان بلند باشند كه ديگران را از خواب بيدار كنند.)، آسيب به دندان ها، لثه و استخوان حمايت كننده (در معاينه دندان ، واضح است )، سردرد

چرا دندان‌ قروچه مضر است؟

برخی موارد، دندان‌قروچه باعث شکستگی، شل شدن و افتادن دندان می شود. دندان‌قروچه باعث پوسیدگی دندان تا ریشه می شود. در چنین شرایطی، اعمال دندانپزشکی مثل بریج (پل گذاشتن)، روکش دندان، عصب کشی، ایمپلنت و دندان مصنوعی مورد نیاز است.دندان‌قروچه نه تنها باعث خرابی و از دست دادن دندان ها می شود، بلکه باعث کاهش شنوایی، مشکلات فک صورت و مفاصل و عضلات آن و حتی تغییر شکل ظاهری صورت شما می گردد.

 محصول پیشنهادی دکتر مهندس: مسواک کودک

 

avarez dandan ghoroche

علت دندان قروچه کودکان در روز

 • رویش دندان

رویش دندان در نوپایان یکی از دلایل دندان قروچه است. آن‌ها تمایل دارند که دندان‌هایشان را به همدیگر بسایند؛ زیرا این کمک می‌کند تا درد را تسکین دهند. درست همان‌گونه که ما از دستانمان برای تسکین عضلات درد استفاده می‌کنیم.

 •  وراثت

یکی دیگر از عوامل مهم در پیدایش دندان قروچه مساله ارث است. کودکانی که پدرومادرشان در دوران کودکی دندان قروچه داشتند امکان دارد که به صورت ارثی دچار آن شوند.

 • نامنظمی دندان‌ها

در زمان‌هایی که دندان‌ها کامل روی هم قفل نشوند، به صورت ناخودآگاه در خواب یا بیداری دندان قروچه در کودکان دیده می‌شود.

 • رفتار اشتباه والدین

همانطور که گفته شد، رفتار پرخاشگرانه و قهری والدین باعث بروز مشکلات روانی کودک می‌شود. والدینی که کودکان خود را نمی‌شنوند یا برای شنیدن حرف‌ها و ترس‌های آنها وقت نمی‌گذارند، آسیب سنگینی به کودکان وارد می‌کنند.

elat dandan ghoroche kodak

 •  انگل ها

اولین قدم این است که کودک را از نظر انگل های احتمالی بررسی کرد. بچه هایی که انگل دارند شب ها دندان قروچه شدیدی دارند که با برطرف شدن انگل، دندان قروچه هم از بین می رود.برای این منظور آزمایش مدفوع انجام می دهیم.

 • آلرژی

پژوهشی دیگر نشان می‌دهد که آلرژی به دندان قروچه در کودکان ارتباط دارد. پژوهشگران بر این باورند که سوزش در گوش داخلی می‌تواند باعث بهم ساییدن دندان‌ها در کودکان شود.

 • رژیم غذایی

دندان قروچه در کودکان ارتباط مستقیمی با تغذیه دارد. کمبود کلسیم و منیزیم می‌تواند یکی از علت‌های براکسیسم یا دندان قروچه باشد. از آنجایی که این عناصر به عملکرد مناسب سیستم عصبی کمک می‌کنند، کمبود آن‌ها ممکن است موجب دندان قروچه شود. در نظر داشته باشید که فرزندتان به اندازه کافی شیر، اسفناج و سایر سبزیجات سبز برگ سبز را در رژیم غذایی خود را داشته باشد

taghzie kodak

 

 هم چنین بخوانید : دندان قروچی در بزرگسالان

تشخیص براکسیزم در کودکان

تشخیص این وضعیت در کودکان معمولا دشوار است، زیرا اکثر کودکان متوجه دندان قروچه کردن خود در خواب نمی‌شوند. اما کسانی که در اطراف کودک می‌خوابند، معمولا متوجه این موضوع خواهند شد. والدین می‌توانند با بررسی کردن صداهای احتمالی ناشی از دندان قروچه یا بروز احساس درد در دندان یا فک کودک خود به هنگام جویدن غذا، متوجه این موضوع شوند. برخی از نشانه‌هایی که می‌توانند در تشخیص دندان قروچه موثر باشند و به والدین کمک کنند، عبارتند از:

 •  سر و صدای ناشی از سایش دندان‌ها به هنگام خواب کودکان
 •  دردناک بودن فک یا صورت کودک پس از بیدار شدن از خواب
 •  احساس درد به هنگام جویدن غذا

در صورتی که به وجود براکسیزم در کودک خود مشکوک هستید، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید، زیرا دندانپزشک با بررسی دقیق دندان‌ها و علائمی مانند ساییدگی، فرسودگی و لب پریدگی مینا متوجه وجود یا عدم وجود دندان قروچه خواهد شد، همچنین ممکن است به منظور تشخیص دقیق‌تر به دندان‌ها آب و هوا اسپری کند تا در صورت حساسیت دندانی آن را تشخیص دهد.

tashkhis dandan ghoroche

دندان قروچه کودکان در خواب

ساییدن دندان‌ها روی هم در شب و هنگام خواب در کودکان تا پنج سال بسیار شایع است. دندان قروچه گاه بسیار خفیف و گاهی به قدری شدید است که پدر و مادر و اطرافیان را از خواب بیدار می‌کند.
این عمل کودک در بیشتر مواقع سبب پریشانی و نگرانی پدر و مادر می شود. اگر این مشکل شدید باشد و ادامه یابد ممکن است سبب ضایعات دندان‌ها و به ویژه جفت نشدن آنها روی هم شود.
علت ساییدن دندان‌ها روی هم در شب و به هنگام خواب را در اثر ناراحتی و فشار درونی کودک که نتوانسته احساساتش را بیان کند یا از خود واکنش نشان دهد می باشد. هم چنین در مواقعی که وی به هنگام خواب از مشکلی رنج می برد ناراحتی‌اش به صورت ساییدن دندان ها روی هم ظاهر می‌شود.پدر و مادر و اطرافیان کودک باید به وی کمک کنند تا رنجش و خشم درونی خود را هر چه که هست، قبل از خوابیدن بیان کرده و آرامش پیدا کنند تا دندان قروچه کودک کاهش و یا از بین برد.
پدران و مادران باید قبل از خوابیدن، کودک خود را در آغوش گرفته و نوازش کنند و از او بخواهند تا هر چه در درون دارد چه به صورت ترس یا وحشت و یا رنجش بازگو کرده و از خاطر او دور سازد.رفتن به اتاق خواب و خوابیدن کودک باید توام با آرامش و عاری از هر گونه ناراحتی باشد. هم چنین رفتار روزانه صحیح پدر و مادر و اطرافیان و عوامل مساعد محیط در برطرف شدن دندان قروچه بسیار موثر است.

dandan ghoroche kodak dar khab


توصیه های خاص برای توقف دندان‌ قروچه کودک

 •  استرس کودک را کم کنید، خصوصاً قبل از خواب.
 • ماساژ بدن و ورزش های کششی را برای آرامش عضلات کودک انجام دهید.
 •  دقت کنید که کودکتان به مقدار کافی آب بنوشد، زیرا کم آبی بدن ممکن است باعث دندان‌قروچه شود.
 •  اگر کودک شما دندان هایش را به هم می ساید، او را نزد دندانپزشک ببرید تا از سلامت دندان هایش مطمئن شوید.
 •  معمولاً دندان‌قروچه در کودکان پیش دبستانی نیاز به اقدامی ندارد، ولی کودکان بزرگ تر نیاز به روکش موقتی دندان یا محافظ دهان در شب (هنگام خواب) دارند تا از دندان‌قروچه آنها جلوگیری شود.

darman dandan ghoroche

کلام آخر

دندان قروچه در بیشتر کودکان با رشد دندان‌های دائمی متوقف می‌شود. با این وجود، احتمال دارد دندان قروچه در نوجوانان نیز دیده شود. در این موارد معمولا اضطراب دلیل آن است و هنگامی که منبع اضطراب برطرف شود، این مشکل نیز حل خواهد شد.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید