سبد خرید0

چکیده                        تخمین زمان مطالعه:3 دقیقه

 احتمالاً اکثر افراد هر از گاهی دندان های خود را ساییده و محکم می فشارند. دندان قروچه گاه به گاه ، که از نظر پزشکی دندان قروچه نامیده می شود ، معمولاً آسیبی نمی رساند ، اما وقتی دندان قروچه به طور منظم رخ می دهد ، دندان ها آسیب می بینند و سایر عوارض بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود.فروشگاه دکتر مهندس برای شما مقاله ای تحت عنوان " دندان قروچه در بزرگسالان " تهیه کرده است تا این مشکل را براحتی حل کنید.

 برای دسترسی بهتر برروی لینک های زیر کلیک کنید:

 جلوگیری از سایده شدن دندانها

ضرر دندان قروچه

کودکان و دندان قروچه

چرا مردم دندان های خود را می سایند؟

اگرچه دندان قروچه می تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد ، اما اغلب در هنگام خواب رخ می دهد و به احتمال زیاد در اثر گاز گرفتن غیر طبیعی یا دندان های از دست رفته یا کج ایجاد می شود. همچنین می تواند ناشی از اختلال خواب مانند آپنه خواب باشد.

qoroche2.jpg

چگونه می توانم بفهمم که دندان هایم را ساییده ام؟

از آنجا که آسیاب زدن اغلب در هنگام خواب اتفاق می افتد ، اکثر مردم از دندان قروچه خود بی خبرند. با این حال ، سردرد مبهم ، مداوم یا درد در فک هنگام بیدار شدن از خواب ، نشانه بارکس است. بسیاری از اوقات مردم می آموزند که دندان هایشان را توسط عزیزی که در شب صدای سایش را می شنود ، می سایند.اگر مشکوک به دندان قروچه هستید ، با دندانپزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند دهان و فک شما را از نظر علائم دندان قروچه مانند حساسیت فک و ساییدگی بیش از حد دندان های شما بررسی کنند.

 چرا دندان قروچه مضر است؟

در برخی موارد ، دندان قروچه مزمن می تواند منجر به شکستگی ، شل شدن یا از دست دادن دندان ها شود. ساییدگی های مزمن ممکن است دندان ها را تا کنده کند. هنگامی که این اتفاقات رخ می دهد ، ممکن است به پل ، تاج ، کانال ریشه ، ایمپلنت ، پروتز جزئی و حتی پروتز کامل نیاز باشد.ساییدن شدید نه تنها می تواند به دندان ها آسیب برساند و منجر به از دست دادن آنها شود ، بلکه می تواند فک های شما را تحت تاثیر قرار دهد ، باعث ایجاد یا بدتر شدن TMD/TMJ شود و حتی ظاهر صورت شما را تغییر دهد.

qoroche3.jpg

برای جلوگیری از ساییدن دندان هایم چه باید کرد؟

دندانپزشک می تواند با محافظ دهان شما را در برابر ساییدن دندان ها در هنگام خواب محافظت کند.اگر استرس باعث دندان قروچه شما می شود ، از پزشک یا دندانپزشک خود در مورد گزینه هایی برای کاهش استرس خود سوال کنید. شرکت در مشاوره استرس ، شروع یک برنامه ورزشی ، مراجعه به فیزیوتراپیست یا دریافت نسخه ای برای شل کننده های عضلانی از جمله گزینه هایی است که ممکن است ارائه شود.

اگر اختلال خواب باعث خرد شدن می شود ، درمان آن ممکن است عادت سنگ زنی را کاهش داده یا از بین ببرد.

qoroche5.jpg

نکات دیگری که به شما کمک می کند دندان قروچه را متوقف کنید عبارتند از:

از خوردن غذاها و نوشیدنی های حاوی کافئین مانند نوشابه ، شکلات و قهوه خودداری کرده یا آن را کاهش دهید.از مصرف الکل خودداری کنید. سنگ زنی بعد از مصرف الکل تشدید می شود.
مداد یا خودکار یا هر چیزی که غذا نیست را نجوید. از جویدن آدامس خودداری کنید زیرا باعث می شود ماهیچه های فک شما بیشتر به فشردن عادت کنند و باعث می شود دندان هایتان را قروچه کنید.
خودتان را تربیت کنید که دندان های خود را به هم فشار ندهید و نکشید. اگر متوجه شدید که در طول روز فشار می آورید یا آسیاب می کنید ، نوک زبان خود را بین دندان های خود قرار دهید. این تمرین ماهیچه های فک شما را برای آرامش تربیت می کند.
شب ها با نگه داشتن یک دستمال گرم روی گونه خود در جلوی لاله گوش ، ماهیچه های فک خود را شل کنید.

آیا کودکان دندان های خود را می سایند؟

مشکل دندان قروچه تنها به بزرگسالان محدود نمی شود. تقریباً 15 تا 33 درصد از کودکان دندان قروچه می کنند. کودکانی که دندان های خود را قروچه می کنند ، این کار را در دو زمان اوج انجام می دهند - هنگامی که دندان های شیری آنها بیرون می آیند و وقتی دندان های دائمی آنها روی می آورند. اکثر کودکان پس از رویش کامل این دو مجموعه دندان ، عادت به دندان قروچه را از دست می دهندبه طور معمول ، کودکان به جای خوابیدن ، در هنگام خواب دندان های خود را قروچه می کنند. هیچ کس دقیقاً نمی داند چرا بچه ها دندان هایشان را قروچه می کنند ، اما ملاحظات شامل دندان های نامناسب یا تماس نامنظم بین دندان های بالا و پایین ، بیماری ها و سایر شرایط پزشکی (مانند کمبودهای تغذیه ای ، کرم پنی ، آلرژی ، اختلالات غدد درون ریز) و عوامل روانی از جمله اضطراب و استرس است. به ساییدن دندان های شیری به ندرت با مشکلاتی همراه است. با این حال ، دندان قروچه می تواند باعث درد فک ، سردرد ، ساییدگی دندان ها و TMD شود. اگر دندان های کودکتان فرسوده به نظر می رسد یا اگر کودک شما از حساسیت یا درد دندان شکایت دارد با دندانپزشک خود مشورت کنید.

متناسب با این مقاله : علت دندان قروچه کودکان در روز

 

نکات خاصی که به کودک کمک می کند دندان قروچه را متوقف کند عبارتند از:

استرس فرزندتان را کاهش دهید ، مخصوصاً درست قبل از خواب.

qoroche7.jpg

ماساژ و حرکات کششی را برای شل شدن عضلات امتحان کنید.
اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی کودک شما شامل مقدار زیادی آب است. کم آبی ممکن است با دندان قروچه ارتباط داشته باشد.
از دندانپزشک خود بخواهید در صورت تراشیدن دندان های کودک ، آنها را تحت نظر داشته باشد.
معمولاً مداخله ای در مورد کودکان پیش دبستانی لازم نیست. با این حال ، کودکان بزرگتر ممکن است برای جلوگیری از سنگ زنی به تاج موقت یا روشهای دیگر مانند محافظ شب نیاز داشته باشند.

 کلام پایانی:

به منظور جلوگیری از سایدگی دندان های خود و آسیب جدی رسیدن به آنها هر شش ماه یکبار حتما به دندان پزشک خود سر بزنید و دندان های خود را معاینه کنید.و همچنین برای پیشگیری و کنار گذاشتن این عادت بد (دندان قروچه) میتوان از محافظ های دندان سیلیکونی استفاده کرد که برای تمامی سنین موجود می باشد.
امیدوارم تن تون به ناز طبیبان نیازمند مباد :)

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید