سبد خرید0
ضدعفونی مسواک
ضدعفونی مسواک

چکیده                              تخمین زمان مطالعه: 6 دقیقه

 احتمالاً هر روز از مسواک خود برای شستشوی پلاک و باکتری ها، در سطح دندان و زبان خود استفاده می کنید . حال باید بدانید مسواک شما می تواند باکتری هایی را از دهان شما به دام بیندازد. اگر مسواک به درستی ضد عفونی نشود ، این باکتری ها می توانند تکثیر شوند. بدون ضد عفونی مناسب ، در واقع دهان خود را با یک مسواک کثیف تمیز کنید. در این مقاله روش هایی برای ضد عفونی کردن مسواک هایتان به شما پیشنهاد می کنیم تا مطمئن باشید هر بار که از مسواکتان استفاده می کنید تمیز و بی خطر است.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید.

 1. چطوری مسواک خود را ضدعفونی کنیم؟

 2. نحوه تمیز کردن مسواک برقی

 3. چگونه مسواکمان را تمیز نگه داریم؟

 4. چه موقع مسواک خود را عوض کنید

 

چطوری مسواک خود را ضدعفونی کنیم؟

روش های مختلفی برای ضدعفونی کردن مسواک بین دفعات استفاده وجود دارد که برخی از آن ها مؤثرتر از سایرین هستند.

 • قبل از هربار مصرف و بعد از هر بار استفاده از آن ، مسواک را با آب گرم بشویید

 ابتدایی ترین روش ضد عفونی کردن مسواک شما این است که قبل از هر بار مصرف و بعد ازهر بار استفاده آن را آب داغ شستشو دهید. این کار باکتری هایی که ممکن است در طول زمانی که از مسواک استفاده نکرده اید بر روی آن جمع شده باشند را از بین می برد . این روش همچنین باکتری های جدیدی را که ممکن است بعد از هر بار مصرف بر روی مسواک انباشته شوند را از بین خواهد برد.برای بیشتر افراد ، استفاده از آب گرم و تمیز برای ضد عفونی کردن مسواک قبل از استفاده کافی است .قبل از استفاده از خمیر دندان ، آب گرم را به آرامی روی سر مسواک خود بریزید. آب باید به اندازه کافی گرم باشد تا بخار تولید شود.بعد از اینکه دندان ها و دهان خود را کاملاً شستشو دادید ، مسواک خود را با آب داغ تری بشویید.

SHOSTAN MESVAK

آیا باید مسواک خود را بجوشانید؟

 برای تمیز کردن مسواک قبل از استفاده نیازی به جوشاندن آن ندارید، به علاوه پلاستیک اکثرمسواک ها ممکن است شروع به ذوب شدن در آب جوش کنند.اگر هنوز هم می خواهید از آب جوش استفاده کنید ، آب را در یک کتری چای یا قابلمه در اجاق گاز خود گرم کنید. پس از جوش آمدن ، گرما را خاموش کرده و مسواک خود را برای مدت زمان 30 ثانیه در آب جوش قرار دهید.

 هم چنین بخوانید: اصول نخ دندان کشیدن و مسواک زدن
 • می توانید مسواکتان را در دهان شویه ضد باکتری خیس کنید

اگر یک آبکشی ساده با آب گرم برای آرامشتان کافی نیست ، می توانید مسواک خود را در دهانشویه های ضد باکتری خیس کنید.به خاطر داشته باشید که انجام این کار ممکن است مسواک شما را سریعتر فرسوده کند ، زیرا این دهانشویه ها معمولاً حاوی مواد قوی هستند که باعث می شوند برس ها ی مسواک دچار خرابی شوند.برای این کار اجازه بدهید مسواکتان در یک لیوان کوچک ، پر از دهان شویه و به صورت برعکس حدود 2 دقیقه خیس بخورد. می توانید این کار را بعد از هر بار مسواک زدن انجام دهید. 

 ZEDOFONI KARDAN MESVAK

 • ضدعفونی کردن مسواک با مایه ی تمیز کننده ی دندان مصنوعی

 علاوه بر آب گرم و دهانشویه ، می توانید از محلول پاکسازی دندان مصنوعی نیز برای ضد عفونی کردن مسواک خود استفاده کنید.پاک کننده دندان مصنوعی از ترکیبات ضد میکروبی تشکیل شده است که باکتری ها و پلاک هایی را که در دهان شما رشد می کند ، را هدف قرار می دهد.از پاک کننده های دندانی که قبلاً برای تمیز کردن پروتز( دندان مصنوعی ) های خود استفاده کرده اید دوباره استفاده نکنید.نصف قرص پاک کننده را در یک فنجان آب حل کنید و مسواک خود را به مدت 90 ثانیه برای تمیز کردن بیشتر برس هایش در این مایع بخیسانید. 

 • اشعه ی UV ضد عفونی کننده مسواک

 برای تمیز کردن مسواکتان همچنین می توانید از یک محصول ضدعفونی کننده اشعه ماوراء بنفش (UV) که مخصوص مسواک ها ساخته شده است استفاده کنید.در یک مطالعه با منبع معتبر در مقایسه اتاق های نور ماوراء بنفش ساخته شده برای مسواک با محلول شور و محلول گلوکونات کلرهگزیدین یافته شد که اشعه ماوراء بنفش مؤثرترین روش برای ضدعفونی کردن مسواک ها می باشد.این تجهیزات می توانند از طرفی گران قیمت بوده و از طرف دیگر حتما برای داشتن یک مسواک تمیز ضروری نیستند. در صورت خرید این تجهیزات دستورالعمل های سازنده را برای هر نوع ضد عفونی کننده اشعه ماوراء بنفشی که خریداری می کنید دنبال کنید.توجه داشته باشید که مرکز قابل پیشگیری و کنترل بیماری ها (CDC) پیشنهاد نمی کند که برای تمیز کردن مسواک خود باید از یک اتاق UV استفاده کنید!

 

نحوه تمیز کردن مسواک برقی

در بیشتر مواقع ، می توانید سر مسواک برقی را به همان روشی که مسواک های معمولی را ضد عفونی می کنید ، ضد عفونی کنید.حتماً قبل از قرار دادن هر چیزی جز خمیر دندان و آب گرم ، سر مسواک را از پایه الکتریکی آن جدا کنید.اگر مسواک برقی شما از نوع جدا شونده نیست ، کافی است از روش آب گرم یا خیساندن در دهان شویه استفاده کرده و آن را در جای خشک و تمیز نگهداری کنید.

 محصول پیشنهادی دکتر مهندس: سر مسواک برقی بسته 4 عددی

چگونه مسواکمان را تمیز نگه داریم؟

 وقتی مسواک خود را ضد عفونی کردید ، می توانید برای تمیز ماندن آن از اقداماتی استفاده کنید.نگهداری صحیح از مسواک به همان اندازه تمیز کردن آن بعد از استفاده از اهمیت زیادی برخوردار است.

 • مسواک را در یک فنجان کوچک پراکسید هیدروژن نگه داری کنید:

یک مطالعه از سال ۲۰۱۱ نشان می دهد یک روش اقتصادی برای حداقل نگه داشتن رشد باکتری ها در مسواک این است که آن را هر روز در یک لیوان پراکسید هیدروژن نگهداری کنید.هر روز قبل از قرار دادن مسواک ابتدا پراکسید هیدروژن را درون لیوان را عوض کنید.

 مسواک های مختلف را در کنار یک دیگر نگه داری نکنید

 قرار دادن چندین مسواک به داخل یک فنجان می تواند باعث آلودگی متناوب باکتری ها در بین براش های مسواک شود.اگر در خانواده شما چندین نفر وجود دارد ، هر مسواک را چند اینچ جدا از دیگران نگه دارید.

 NEGAHDARI MESVAK

 • هرگز مسواک خود را در توالت نگذارید

 هنگامی که توالت را شستشو می دهید ، مواد موجود در مدفوع از طریق آنچه که به عنوان اثر "ذرات توالت" معروف است ، در هوا افزایش می یابد.این ذرات باکتری های مضر را در تمام سطوح حمام ، از جمله مسواک شما پخش می کند.می توانید با نگه داشتن آن در کابینت دارویی که درب آن بسته است ، از آلوده کردن مسواک خود به این باکتری ها جلوگیری کنید.یا بهتر است مسواک خود را تا حد ممکن از توالت دور نگه دارید.

 

 • روکش و نگهدارنده مسواک را تمیز کنید

 باکتری هایی که از سطح مسواک شما استفاده می کنند می توانند روی هر نوع روکش مسواک و ظروف نگهدارنده ای که ممکن است برای نگه داشتن مسواک خود استفاده می کنید ، نیز بنشینند.حتماً هر 2 هفته یک بار روکش و جای مسواک خود را تمیز کنید تا از باقی ماندن باکتری های مضر جلو گیری شود.لازم نیست حتما مسواک خود را بپوشانید ، اما اگر قصد این کار را دارید حتماً بگذارید مسواک ابتدا خشک شود. پوشاندن یک مسواک مرطوب می تواند منجر به رشد بیشتر باکتری های بیشتر در بین براش های مسواک شود.

 • از یک دستگاه پخش کننده خمیر دندان استفاده کنید

وقتی خمیردندان را به مسواک خود بمالید ، همیشه این احتمال وجود دارد که مسواک و لوله خمیردندان با یک دیگر تماس برقرار کرده و باکتری ها را انتقال دهند.می توانید از یک دستگاه پخش کننده پمپ خمیر دندان استفاده کنید تا اخطر انتقال آلودگی را کاهش دهید.

 DASTGAH PAJHSH KHAMIRDANDAN

چه موقع مسواک خود را عوض کنید

 گاهی بهترین راه برای اطمینان از استفاده از یک مسواک تمیز ، جایگزینی است. طبق یک قاعده کلی ، باید هر 3 تا 4 ماه مسواک یا سر مسواک خود را تعویض کنید.در صورتی که مسواکتان در هر یک از شرایط زیر قرار دارد باید آن را دور بیندازید:

 • براش های مسواک فرسوده شوند. اگر براش های مسواک شما خم شده یا فرورفته به نظر برسند ، مسواک نمی تواند دندان های شما را به طور موثری تمیز کند
 • شخصی در خانواده شما مریض است. اگر شما یا هر یک از اعضای خانواده خود به یک بیماری مسری مانند گلو درد یا آنفولانزا مبتلا هستید ، استفاده از مسواک قبلی همچنان می تواند عفونت را گسترش دهد
 • مسواک خود را به اشتراک گذاشته اید. اگر شخص دیگری از مسواک شما استفاده کرده است ، به هیچ وجه نمی توانید آن را به طور کامل ضد عفونی کنید ؛ فلور دهان هر فردی مخصوص به خود او است ، و نباید با استفاده از مسواک آلوده به باکتری دهان شخص دیگری دهان خود را پاک کنید.
 • TAVIZ MESVAK

 

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید