سبد خرید0
مضرات استفاده بیش از حد از موبایل
مضرات استفاده بیش از حد از موبایل

چکیده                              تخمین زمان مطالعه:5دقیقه

طی دهه های اخیر استفاده از تلفن همراه فراتر از یک تماس است. هر فرد به طور متوسط روزانه 221 مرتبه تلفن همراه خود را در دست می گیرد تا با آن کار کند. گستره امواج الکترومغناطیسی موبایل با سیستم ارتباط بین سلولی انسان هم‌پوشانی دارد و این مسأله باعث ایجاد اختلالات جبران‌ناپذیری به بدن می‌شود. موبایل تنها در زمان استفاده و صحبت کردن با آن ضرر نداردبلكه حمل کردنش هم ضرر دارد. حتی اگر 30 سانتی متر هم از شما فاصله داشته باشد، امواج الکترومغناطیس حدود 400 هزار Pw/M2 در هر لحظه با بدن اصابت می‌کند. در همین راستا در این بخش از مجله سلامت دکتر مهندس به بررسی مضرات استفاده بیش از حد از موبایل پرداخته شده است.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. مضرات استفاده بیش از حد از موبایل
 2. سرطان مغز یکی از عوارض و آسیب های تلفن همراه
 3. تاثیر استفاده از موبایل و اینترنت موبایل در بارداری بر روی جنین
 4. تاثیراستفاده از موبایل بر باروری مردان 
 5. مضرات موبایل برای کودکان 
 6. کاهش مضرات موبایل


مضرات استفاده بیش از حد از موبایل

 • عوارض موبایل برای چشم

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم نور آبی - مثل آنچه که از صفحه نمایش تلفن همراه می آید - می تواند آسیب به شبکیه چشم را ایجاد کند.Degeneration ماکولا آمریکا هشدار می دهد که آسیب شبکیه ای از این نوع ممکن است منجر به دژنراسیون ماکولا شود.با این حال، در این تحقیق، نور آبی به طور مستقیم در مقابل چشم قرار گرفت - دقیقا همانطور که تلفن های همراه استفاده می شود..یک نظرسنجی از 2000 نفر نشان داد که 55٪ از پاسخ دهندگان بر این باورند که آسیب چشم آنان، مشکل عمده ای است که توسط تلفن های آنها به آنها وارد شده است.

 • اختلال در خواب 

نظرسنجی سال 2013 می گوید 63 درصد کاربران گوشی های هوشمند که سن 18 تا 29 سالگی دارند با تلفن همراه، تلفن های هوشمند یا رایانه لوحی در بستر خود می خوابند.
آنچه واقعا نگران کننده است این است که، طبق مطالعه منتشر شده در ماه سپتامبر 2015، میزان تاثیرات کافئین در اسپرسو دو برابر تأثیرات کمتری نسبت به برنامه خواب تا نور تابش نور در شب دارد!
قرار گرفتن در معرض نور میتواند دو برابر زمان خواب را از شما بگیرد این به دلیل توانایی آن برای سرکوب کردن هورمون ملاتونین، است که به زمان خواب کمک می کند.این هورمون به نور آبی و سبز واکنش منفی نشان می دهد.

ekhtelal dar khab

 • سندرم گردن پیامکی

نام این سندرم به تازگی بر سر زبان ها افتاده است. سندرم گردن پیامکی نتیجه ی فشار زیاد وارده به ستون فقرات است که به دلیل پایین انداختن سر برای خواندن آخرین پست ها و پیام ها ایجاد می شود.در مقاله ای که اخیرا در واشینگتون پست به چاپ رسیده، آمده است که وزن سر ما زمانی که در وضعیت افقی قرار دارد حدود 5.5 کیلوگرم است، اما زمانی که گردن با زاویه ی 60 درجه خم می شود این میزان به بیش از 27 کیلوگرم می رسد.در نتیجه گردن و ستون فقرات مجبور می شود وزن زیادی را تحمل کند، اما مشکل اینجاست که شما احتمالا چنان غرق دنیای مجازی می شوید که هیچ فشاری را احساس نمی کنید. متاسفانه به مرور زمان این وضعیت باعث تخریب مهره های گردن شده و حتی نیاز به عمل جراحی پیدا می کند.
اگر درک درستی از وزن 27 کیلوگرمی روی گردن و ستون فقرات تان ندارید، تصور کنید که تمام روز یک کودک هشت ساله را قلمدوش کرده و روی شانه هایتان به این سو و آن سو ببرید. 

قطعا مفید خواهد بود: گردنبند اسفنجی نیمه سخت سما طب

یکی از خطرناک ترین عوارض استفاده بیش از حد از موبایل افزایش احتمال بروز سرطان مغز می باشد. نزدیک کردن تلفن همراه به سر برای صحبت کردن با آن امواج رادیویی را به سمت مغز ساطع می کند. میزان آسیب این امواج به میزان نزدیکی گوشی به سر، تکنولوژی به کار رفته در گوشی و.. بستگی دارد. محققان آسیب های دیگری که از این کار به مغز می رسد را تغییر فعالیت مغز، زمان واکنش و تغییر الگوی خواب می دانند. امواج رادیویی می توانند سلول های مغز را از بین ببرند و یا آن ها برای تبدیل شدن به سلول های سرطانی تغییر بدهند. تحقیقات نشان داده است که این خطرات برای کودکان بیشتر از بزرگسالان است زیرا سیستم مغزی آن ها هنوز کامل نشده و در حال رشد می باشد.

avarez mobile baraye maghz

اگر چه محققان تا هنوز به طور کامل به آثار تشعشعات سطح پایین بر روی DNA و سلول ها پی نبرده اند، اما بین تشعشع و اختلالات فیزیولوژیکی و یا عصبی در یک کودک ارتباط متقابل وجود دارد. البته این تعریفی از یک رابطه علت و معلولی نیست، بلکه نکته ای است که باید به طور اخص مورد توجه قرار بگیرد.
سازمان بهداشت جهانی این نوع خطرات را تحت عنوان گروه "احتمال سرطان زایی" تعریف کرده و اظهار می دارد: "به طور کلی در مطالعات انجام شده در خصوص قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی امواج با فرکانس بسیار پایین، موارد محدودی از افزایش خطر سقط جنین در اثر میدان مغناطیسی را گزارش شده است."

estefade az mobile dar bardari

 • افسردگی

بررسی های جدید محققان آمریکایی نشان می دهد استفاده طولانی مدت از موبایل و چک کردن مداوم آن باعث ایجاد افسردگی می شود. به گفته محققان خلق و خوی افرادی که به تلفن همراه خود اعتیاد دارند و نمی توانند آن را بر زمین گذارند، دچار تغییر شده و روابط احساسی آنها ناپایدار می شود و نمی توانند بر روی کارهای خود به درستی تمرکز کنند.

 هم چنین بخوانید : علائم افسردگی در زنان

نتیجه پژوهش های انجام شده بروی استفاده از موبایل و اثرات آن بر باروری کاملاً قطعی است. مردانی که گوشی موبایل خود را درون جیب شلوار نگاه می دارند، از کسانی که از موبایل استفاده نمی کنند یا آن را در جای دیگری نگاه می دارند، 15 درصد اسپرم کمتری تولید می کنند. این کار علاوه بر تعداد، حرکت اسپرم ها را نیز تحت شعاع قرار می دهد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض امواج الکترومغناطیس موبایل می تواند کاهش تولید اسپرم را وخیم تر کند. اگرچه استفاده از موبایل مردان را بطور مستقیم با مشکل ناباروری روبرو نمی کند اما با این حال خطرات ویژه خود را در این زمینه دارد.
یک پژوهش استرالیایی نشان داده است که مردانی که تلفن موبایل خود را در جیب پشتی شلوار خود می گذارند، بطور میانگین در هر یک میلی لیتر مایع منی 65 میلیون اسپرم دارند، در صورتی که سایر مردانی که این کار را نمی کنند در هر یک میلی لیتر مایع منی حدود 75 میلیون اسپرم دارند.

tasir mobile barvari mardan

 • کاهش قدرت شنوایی

زمانی که با صدای بسیار بلند موزیک گوش می دهید و یا به صورت طولانی مدت با تلفن صحبت می کنید، در واقع موجب کاهش قدرت شنوایی شما می شود. یکی دیگر از موارد خطرناک در این زمینه، صحبت کردن با موبایل هنگامی که به شارژ وصل کرده اید می باشد که واقعا مضرات بسیاری را به همراه دارد.

به روابط کودک و والدین آسیب می رساند
منجر به مشکلات رفتاری می شود
کم شدن تحرک کودک ودر نتیجه چاقی کودکان میگردد
باعث بوجود آمدن ترس و بیخوابی در کودکان میگردد .

 

avarez mobile baraye kodakan

 

کاهش مضرات موبایل

پس برای کاهش مضرات موبایل به مطالب زیر توجه کنید :

 • کاهش زمان مکالمه با تلفن همراه
 • استفاده از هندزفری سیم دار
 • رعایت فاصله دو سانتیمتری موبایل با گوش
 • ارسال پیامک به جای مکالمه
 • گوش دادن بیشتر از حرف زدن (امواج هنگام حرف زدنتان بیشتر است)
 • استفاده ی موبایل در فضاهای آزاد و دارای آنتن دهی کافی
 • دور نگه داشتن گوشی موبایل در زمانی که لازم نیست مثلا شبها موقع خوابیدن.

kahesh mazerat mobile

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید