سبد خرید0
مراقبت از کلیه در بیماران دیابتی
مراقبت از کلیه در بیماران دیابتی

چکیده

آیا میدانستید ۱۰ تا ۴۰ درصد از افرادی که مبتلا به دیابت هستند در آینده مشکلات کلیوی مزمن خواهند داشت؟
تاثیر دیابت بر روی کلیه ها موضضوعی است، که نباید به راحتی از آن گذشت.بهترین راه برای جلوگیری یا به تاخیر انداختن ابتلا به بیماری‌های کلیوی همراه با دیابت داشتن یک لایف استایل یا سبک زندگی مناسب و درمان وضعیت فشار خون و دیابت می باشد. در این قسمت از مجله سلامت دکتر مهندس 6 نکته مهم مراقبت از کلیه در بیماران دیابتی را برایتان خواهیم آورد.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. چگونگی تاثیر دیابت بر کلیه

 2. علائم مشکل کلیه در بیماران دیابتی

 3. مراقبت از کلیه در بیماران دیابتی

 4. رژیم غذایی برای بیماران کلیوی و دیابتی

چگونگی تاثیر دیابت بر کلیه

دیابت و بیماری‌های کلیوی ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. طبق موسسه ملی سلامت در حقیقت دیابت عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های کلیوی می باشد. با توجه به آمار مراکز مراقبت و پیشگیری از بیماری ها بیش از ۲۵.۸ میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت می باشند. قند اضافه ای که خون در افراد دیابتی با خود حمل می کند نیازمند کار بیشتر کلیه برای فیلتر کردن خون و جداسازی آب و مواد دفعی می‌باشد.نفروپاتی دیابتی یک بیماری جدی از ترکیب مشکلات کلیوی مرتبط با دیابت نوع یک دیابت نوع دو می باشد به همین دلیل بر نفروپاتی دیابتی بیماری دیابتی کلیه نیز گفته می شود.

diabet va kolie

علائم مشکل کلیه در بیماران دیابتی

در مراحل اولیه بیماری کلیوی و دیابت علائم شناخته شده‌ای وجود ندارد اما در مراحل نهایی بیماری‌های کلیوی علائم شامل موارد زیر می باشد:

 • از دست دادن اشتها
 • گیجی به علت سخت شدن تمرکز
 • خستگی
 • فشار خون بالا
 • افزایش حس ادرار
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خارش مداوم
 • وجود پروتئین در ادرار یا پروتئینوری
 • تورم یا ادم دست ها، پا ها چشم ها و مچ ها

alaem moshkel kolie

مراقبت از کلیه در بیماران دیابتی

 • به صورت منظم قند خون خود را چک کنید

با سوال پرسیدن و آموزش دیدن از پزشک یا پرستار خود سعی کنید محدوده طبیعی قند خون در افراد دیابتی را بدانید و برای حفظ قند خون در این محدوده تلاش کنید.

9_1987331649  دستگاه تست قندخون با کیفیت، ارزان و در دسترس

 • خود را به صورت زود هنگام برای بیماری‌های کلیوی غربالگری کنید

در صورتیکه آسیب های کلیوی به صورت زودهنگام شناسایی شوند قابل مدیریت بوده و درمان خواهند شد. با پزشکتان مشورت کنید و راه های سبک زندگی که برای داشتن کلیه های سالم لازم هستند را آموزش ببینید.

moraje be pezeshk

برای داشتن کلیه های سالم میوه و سبزیجات بخورید

با توجه به تحقیقاتی که در ماه مارچ ۲۰۱۳ در ژورنال بالینی انجمن نفرولوژی آمریکا منتشر شد محققان خاطرنشان کردند جای دادن میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی روزانه از آسیب های کلیوی و اسیدوز متابولیک جلوگیری می کند. اسیدوز متابولیک به شرایطی گفته می شود که قند خون به شدت بالا رفته، در بدن تولید اسید شده و امکان خروج این اسید اضافی از بدن وجود ندارد.
میزان بیش از حد اسید در خون می تواند منجر به علائمی مانند تنفس سریع، خستگی، گیجی و در موارد شدید شوک و مرگ شود. خوردن میوه ها و سبزیجات به کلیه ها کمک می کند تا اسید اضافی تولید شده در بدن را از طریق ادرار به خارج از آن هدایت کنند.

استفاده از میوه ها و سبزیجات برای بیمارانی که مبتلا به شرایط مزمن کلیوی هستند بسیار مهم می باشد چرا که این بیماران بیش از سایرین در معرض اسیدوز متابولیک قرار دارند. بیماران اسیدوز متابولیک معمولاً با بی کربنات یا سایر مواد قلیایی درمان می شوند. اما در این تحقیق هدف پزشکان دانشگاه علوم پزشکی A&M تمپل، تگزاس یافتن نتیجه خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر ( که هر دو از مواد غذایی قلیایی) هستند بوده است.

 محققان به طور تصادفی 71 بیمار کلیوی استیج 4 را با رژیم غذایی شامل میوه و سبزیجات یا دارو های قلیایی خوراکی درمان کردند. هر دو گروه عملکرد کلیه مشابه ، کاهش میزان اسیدوز متابولیک و کاهش میزان آسیب کلیه را نشان دادند. محققان در مقاله خود عنوان كردند كه اين مداخلات ممكن است به بهبود سلامت كليه در افراد مبتلا به بيماري مزمن كليوی كمك كننده باشد.

sabzijat

برای کارکرد بهتر دیالیز روغن ماهی مصرف کنید

مطالعه ای منتشر شده در ژوئن 2013 در کیدنی اینترنشنال گزارش داد که اسیدهای چرب امگا 3 ، مانند آنهایی که در روغن ماهی وجود دارد ، ممکن است بیماران دیالیز را از مرگ ناگهانی قلبی محافظت کنند. محققان سطح اسیدهای چرب امگا 3 را در 400 بیمار دیالیزی بررسی کردند که 100 نفر از آنها در سال اول درمان خود درگذشتند. خطر مرگ ناگهانی قلبی در سال اول دیالیز بسیار زیاد است.

 محققان در مقاله خود مشاهده كردند كه در طی سال اول شروع همودیالیز ، آن دسته از مشاركت كنندگان كه میزان اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر داشتند - كه در ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا و ماهی تن و همچنین تخم كتان و گردو یافت می شوند- در معرض خطر کمتر مرگ ناگهانی قلبی قرار داشته اند. این مطالعه ممکن است سرنخ هایی برای درمان های جدید علیه مرگ ناگهانی قلبی در افراد مبتلا به بیماری کلیوی که تحت درمان دیالیز قرار دارند ، ارائه دهد.

آموزش صحیح استفاده از دستگاه تست قند خون 

مصرف نمک را برای حفاظت از کلیه ها قطع کنید

در حالی که نمک ، که حاوی سدیم است ، برای حفظ تعادل مایعات سالم در بدن ضروری است ، اما مصرف بیش از حد غذای شور می تواند به کلیه ها که سیستم تصفیه ی طبیعی بدن هستند آسیب برساند . هنگامی که بیش از حد از این نوع مواد غذایی استفاده می کنیم ، کلیه ها مجبور به کار بیش از حد معمول هستند تا آنچه را که بدن به آن نیاز ندارد ، از بین ببرند ، و این کار بیش از حد به طور بالقوه می تواند تا جایی که کلیه ها از کار بیفتند ادامه داشته باشد. خوردن بیش از حد بسیاری از غذاهای شور همچنین می تواند خطر فشار خون بالا را افزایش داده و احتمالاً منجر به بیماری های قلبی و سکته مغزی شود که افراد دیابتی در حال حاضر بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری ها قرار دارند.طبق گفته موسسه ملی سلامت ، تقریباً در هر چهار آمریکایی بزرگسال مبتلا به دیابت ، یک نفر به بیماری کلیوی مبتلا است ، هر چند مدیریت مناسب دیابت می تواند به سلامت کلیه ها کمک کند. علاوه بر مصرف نمک زیاد و عدم پیروی از رژیم غذایی مناسب دیابت ، اضافه وزن ، عدم فعالیت جسمی و سیگار کشیدن برخی از عواملی هستند که در صورت ابتلا به دیابت می توانند خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را افزایش دهند. داشتن سابقه خانوادگی نارسایی کلیه نیز می تواند یک عامل خطرزا باشد و افراد مبتلا به دیابت که آفریقایی آمریکایی ، بومی آمریکایی یا لاتین هستند نیز ممکن است احتمال ابتلا به بیماری کلیوی یا نارسایی کلیه را داشته باشند.

 meghdar masraf namak

 • سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون به سمت کلیه شده ، قند خون را افزایش داده و عملکرد کلیه ها را دچار اختلال می کند.

 پیشنهاد مطالعه:10 داروی گیاهی پایین اورنده سریع قند خون
 • در مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل بروفن یا ناپروکسن احتیاط کنید.

استفاده از این داروها به صورت مداوم می تواند باعث آسیب های کلیوی شود. از پزشک خود در مورد مصرف داروهای غیر استروئیدی و سایر داروها آموزش ببینید و در مورد جایگزین های احتمالی این داروها سوال بپرسید.

 • ورزش کنید

ورزش کنید و از نظر فیزیکی فعال باشید تا بتوانید فشارخون خود را تحت کنترل نگه داشته و سطح قند خون را در محدوده نرمال حفظ کنید.افرادی که به صورت منظم ورزش می کنند ، نه تنها آمادگی بدنی کلی خود را بهبود بخشیدند ، بلکه فشار خون و ضربان قلب سالم تری داشتند ، و همچنین به طور کلی مشخصه های خوب تغذیه و سبک زندگی دارند.

 faaliyatevarzeshi

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید