سبد خرید0

چکیده

سرطان گردن رحم (سرویکس) بعد از سرطان پستان، از شایع ترین سرطان های زنان به حساب میاد.

سرطان دهانه رحم زمانی اتفاق می‌افته که سلول‌های طبیعی در دهانه رحم، به سلول‌های غیرطبیعی تبدیل بشن و خارج از کنترل، رشد می‌کنن.

عفونت بافت گردن رحم با پاپیلوما ویروس انسانی(HPV) شایع ترین علت زمینه ساز سرطان دهانه رحم است.

ما در این مقاله از مجله سلامت دکتر مهندس سرطان دهانه رحم، از علائم سرطان رحم تا درمان سرطلان رحم رو بررسی کردیم پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

سرطان دهانه رحم

سرویکس یا دهانه رحم در لگن قرار دارد و قسمت انتهایی و باریک رحم می باشد. دهانه رحم یک محل عبوری است که رحم را به واژن وصل می‌کند.

از دهانه رحم در طی تماس جنسی، مخاط ترشح می‌شود که به اسپرم کمک می‌کند تا از واژن و از طریق دهانه رحم وارد شود.

سرطان در سلول های سازنده بافت های سرویکس آغاز می شود. در حالت معمول سلول های دهانه رحم رشد کرده و تقسیم می شوند.

تقسیم سلولی تا زمانی که به صورت کنترل شده انجام گیرد هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد.

اما در صورتی که تقسیم سلولی از کنترل خارج شود و رشد غیرطبیعی درپیش گیرد (تکثیر سریع) و همچنین سلول های پیر یا آسیب دیده از بین نروند توده بافتی به نام تومور ایجاد میگردد.

سرطان دهانه رحم در سلول های سطحی آغاز شده و به مرور زمان می تواند بافت های عمیق تر و حتی بافت های اطراف را مورد تهاجم قرار بدهد.

توده‌های خوش‌خیم (پولیپ، کیست و زگیل‌های ناحیه تناسلی) معمولاً خطرناک نیستند و به سایر بافت‌های اطراف تهاجم پیدا نمی‌کنند، اما توده‌های بدخیم (سرطان سرویکس) گاهی

تهدیدکننده زندگی فرد بوده و می‌تواند به بافت‌ها و اعضای اطراف تهاجم پیدا کند یا به سایر نقاط بدن منتشر شوند (متاستاز).

سرطان دهانه رحم از دسته سرطان های عود کننده است، یعنی اینکه حتی در صورت درمان کامل سرطان، باز هم امکان دارد تومورهای این سرطان در ناحیه‌ ای شروع به رشد کنند.

این منطقه ممکن است گاهی حتی در جایی دیگر مثلاً در خود تنه رحم و یا اندام‌های لگنی مجاور شروع به تکثیر کند. درمواردی حتی این تومورها در مناطقی بسیار دورتر از دهانه رحم مثلاً در ریه تشکیل می‌شوند.