سبد خرید0

چکیده:           تخمین زمان مطالعه:5 دقیقه

زخم های دهان یا زخم های شانکر بعضی اوقات می توانند روی زبان ظاهر شوند. اگرچه زخم زبان به مرور خود به خود برطرف می شود ، اما برخی از داروهای خانگی ممکن است به کاهش علائم کمک کنند.دکتر مهندس مقاله ای تحت عنوان زخم زبان برای شما دوستان آماده کرده است تا اطلاعات بیشتر و بهتری در این مورد داشته باشید.

  برای دسترسی بیشتر و بهتر برروی لینک های زیر کلیک کنید:

زخم زبان چیست

 علل

برخی شرایط دیگر می توانند باعث ایجاد زخم یا زخم در زبان شوند:

مردم همچنین می توانند از داروهای بدون نسخه (OTC) برای تسکین درد استفاده کنند.در این مقاله ، ما درباره زخم های زبان با جزئیات بیشتری ، از جمله علت بروز آن ، علائم آن و نحوه درمان آن ، بحث می کنیم.همچنین نحوه شناسایی آنها و زمان مراجعه به پزشک را بررسی می کنیم.

زخم زبان چیست؟

زخم زبان زخمهایی به رنگ سفید در زبان است.مقاله معتبر Trust Source که در سال 2019 به آن زخم های شانکر نیز گفته می شود ، یادآور می شود که این زخم ها اغلب در قسمت داخلی لب و گونه ایجاد می شوند. با این حال ، گاهی اوقات می توانند در مناطق دیگر دهان مانند لثه ، زبان و سقف دهان ظاهر شوند.آنها می توانند به صورت جداگانه ظاهر شوند ، یا ممکن است شخصی همزمان بین دو تا چهار منبع معتبر را تجربه کند.زخمهای خرد شده کوچک معمولاً چند میلی متر عرض دارند. با این حال ، اگر اندازه آنها 1-3 سانتی متر باشد.آنها مسری نیستند و از طریق تماس یا موارد مشترک نمی توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند.

علائم و شناسایی:

علامت اصلی که فرد متوجه خواهد شد درد است.در صورت تماس زخم با جسمی مانند مسواک ، درد ممکن است بدتر شود. برخی از غذاها می توانند زخم زبان را تشدید کنند ، خصوصاً غذاهایی که تند یا اسیدی هستند.خود زخمها سفید و مایل به گرد هستند. عرض آنها به طور معمول چند میلی متر است و به نظر می رسد کمی فرو رفته باشند.برخی از زخم ها ممکن است ناحیه ای از قرمزی در اطراف حلقه بیرونی خود داشته باشند ، به خصوص اگر چیزی آنها را تحریک کند.

zbn2.jpg

علل:

هیچ یک از علل زخم زبان وجود ندارد. در عوض ، چندین عامل بالقوه وجود دارد.به علت آسیب دهان ، فرد می تواند به زخم زبان مبتلا شود:

گاز گرفتن زبان
صدمات ناشی از کار دندانپزشکی
مهاربندها یا نگه دارنده ها
پروتزهای بد تناسب
سوختگی در اثر خوردن غذاهای گرم
خوردن غذاهای اسیدی یا ادویه دار
مسواک زدن با برس مسواک زده
خدمات بهداشت ملی انگلستان (NHS) خاطرنشان می کند که زخم نیز می تواند در دهان ایجاد شود به دلیل:

تغییرات هورمونی
داروها ، مانند داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)
آلرژی غذایی یا عدم تحمل
سطح استرس بالا
همچنین ممکن است افراد در اولین ترک سیگار به زخم زبان مبتلا شوند.

یک مقاله 2020 منبع معتمد همچنین خاطر نشان می کند که تا 20٪ موارد می تواند به دلیل کمبودهایی مانند آهن یا برخی ویتامین های گروه B باشد.همچنین ممکن است یک عامل ژنتیکی در ایجاد زخم زبان وجود داشته باشد. تحقیقات در زمینه پیشرفت در پوست و آلرژی ، منبع معتبر بیان می کند که افراد با ژن های خاص ممکن است بیشتر دچار زخم های شانکر مکرر شوند.

zbn3.jpg

شرایط پزشکی:

NHS توجه داشته باشد که افرادی که چندین زخم در زبان یا جای دیگری در دهان دارند ممکن است علائم سایر اختلالات مانند بیماری دست ، پا و دهان (HFMD) یا لیکن پلان دهانی را داشته باشند.افرادی که شرایط خاصی دارند و زخم زبان دارند ، باید با پزشک خود صحبت کنند. این شرایط عبارتند از:

دیابت
بیماری التهابی روده
بیماری سلیاک
شرایطی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند
بیماری بهجت
برخی از اشکال زخم در زبان و دهان ممکن است نشانه هایی از سرطان دهان باشد. هر کسی که در مورد علائم خود نگران است ، برای تشخیص باید با پزشک صحبت کند.

رفتار:

زخم های زبان تمایل دارند خود به خود بهبود یابند. محققان متذکر می شوند که اکثر ضایعات در طی 4-14 روز بهبود می یابند منبع بدون درمان.اگرچه زخم های زبان تمایل دارند خود به خود برطرف شوند ، اما داروهای مختلف خانگی ممکن است به کاهش علائم در طی روند بهبودی کمک کنند.

افراد می توانند زخم زبان را در خانه با شستشوی دهان با این موارد تسکین دهند:

آب تمیز ، به خصوص پس از خوردن غذا
آب نمک گرم
جوش شیرین محلول در آب
آنها همچنین می توانند آب بسیار سرد را به زخم یا مکیدن تراشه های یخ استفاده کنند.

داروها
درمان پزشکی برای زخم زبان به طور کلی در کاهش علائم و شناسایی و درمان هرگونه بیماری زمینه ای مسئول زخم متمرکز است.
داروهای OTC می توانند یک درمان مفید برای علائم زخم زبان باشند. افراد می توانند از مسکن ها مانند استامینوفن یا ژل های بی حس کننده مانند بنزوکائین استفاده کنند
با این حال ، عمل بی حسی ممکن است احساس زبان را دشوار کند. بنابراین افرادی که از این ژل استفاده می کنند باید مراقب باشند که از آسیب بیشتر به زبان مانند گزیدن آن جلوگیری کنند.

برخی شرایط دیگر می توانند باعث ایجاد زخم یا زخم در زبان شوند:

جوانه های چشایی متورم
جوانه های چشایی متورم یا پاپیلاها باعث تورم و حساسیت یا درد یک یا چند جوانه چشایی می شوند.آنها وقتی آسیب می بینند که یک جوانه چشایی آسیب ببیند. ضربه ناشی از گاز گرفتن ، سوختن از دمای گرم یا غذاهای آزار دهنده می تواند باعث این آسیب شود.در اینجا درباره جوانه های چشایی متورم بیشتر بدانید.

پلان دهان 
لیکن پلان دهانی نوعی بیماری التهابی است که می تواند باعث ایجاد بثورات سفید مایل به لب در دهان شود.براساس مرکز اطلاعات بیماری های ژنتیک و نادر ، اکثر افراد علائمی را تجربه نمی کنند. با این حال ، دیگران می توانند زخم یا زخم در دهان داشته باشند.برخی از افراد همچنین ممکن است علائمی را تجربه کنند که روی بازوها و پاها تأثیر می گذارد.

بیماری دست ، پا و دهان
طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، HFMD در نوزادان زیر 5 سال شایع است.این می تواند باعث شود زخم های دهان 1-2 روز پس از شروع تب ظاهر شوند. زخم ها به طور معمول به صورت لکه های قرمز کوچک در پشت دهان شروع می شوند.

zbn4.jpg

زخم های سرد
زخم های سرد ممکن است در داخل دهان ، از جمله در زبان یا داخل لب ها ایجاد شود.
زخم های سرد به دلیل عفونت ویروسی زمینه ای که در بدن باقی می ماند ، رخ می دهد. طیف وسیعی از عوامل باعث می شود که هر از چند گاهی شیوع پیدا کند.

جلوگیری:

جلوگیری از هرگونه علت زخم زبان ممکن است نباشد. با این حال ، مردم می توانند اقدامات پیشگیرانه ای را در برابر برخی از دلایل انجام دهند.

این اقدامات شامل موارد زیر است:

تغییر وضعیت به یک خمیر دندان ملایم
با استفاده از مسواک با موهای نرم
پرهیز از غذاهای اسیدی یا ادویه دار
کار در هر مورد با پزشک مهم است. اگر فردی به طور منظم زخم زبان را تجربه کند ، پزشک می تواند به شما در شناسایی و درمان هرگونه بیماری زمینه ای کمک کند ، که می تواند به جلوگیری از زخم های دیگر شکم کمک کند.

zbn5.jpg

چه موقع با یک پزشک تماس بگیرید؟

 هرکسی که به طور منظم دچار زخم های شانکر یا زخم های متعددی از کرچک می شود ، باید به پزشک مراجعه کند.پزشک می تواند به شناسایی هرگونه بیماری زمینه ای کمک کننده در این زخم ها کمک کند.در صورت وجود علائم جدی تر ، یک زخم طولانی مدت از نوع شانکر نیز نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

کلام پایانی:

زخم زبان معمولاً جای نگرانی ندارد. آنها نسبتاً شایع هستند و دلایل و عوامل مختلفی دارند. افرادی که می توانند عوامل محرک شخصی خود را شناسایی کنند ، جلوگیری از تشکیل زخم را آسان تر می کنند.درمان های خانگی ممکن است به کاهش علائم یا تسریع روند بهبودی کمک کنند. هرکسی با زخم مداوم قابل بهبودی نباشد یا زخم هایی که به طور مرتب برمی گردد ، باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کند.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید