سبد خرید0
وجود الکل در محصولات مراقبت پوست خوب است یا بد؟
وجود الکل در محصولات مراقبت پوست خوب است یا بد؟

چکیده:                    تخمین زمان مطالعه: 6 دقیقه

الکل می تواند باعث جذب بهتر محصولات مراقبتی بر روی پوست شود. اما در بعضی موارد استفاده از الکل می تواند باعث التهاب و قرمزی پوست شود. ممکن است تا به حال به یکی از اجزای تشکیل دهنده ی مرطوب کننده ی خود توجه نکرده باشید؛ الکل در انواع متفاوتی وجود دارد، بعضی الکل ها باعث خشکی پوست شده و آن را نسبت به التهاب مستعد تر می کنند ولی انواعی دیگر الکل وجود دارد که باعث آب رسانی و رطوبت پوست خواهند شد.

اما اخیرا در ارتباط با این موضوع که چه قدر باید نگران وجود الکل در محصولات مراقبت پوست خود باشیم اختلاف نظر وجود دارد. آیا باید به طور کلی از محصولات الکل دار در روتین محافظت از پوست خود صرف نظر کنید و یا آیا وجود الکل با مقادیر مشخص در این محصولات بلامانع است؟ ما با متخصصان پوست دارای گواهی نامه ی رسمی گفتگو کرده ایم تا شما بتوانید بهترین تصمیمی که مناسب پوستتان است را بگیرید.

برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید.

 1. هدف از وجود الکل در محصولات مراقبت از پوست
 2. انواع الکل در محصولات مراقبت پوست
 3. وجود الکل در محصولات مراقبت پوست خوب است یا بد؟
 4. به محل استفاده از الکل بر روی برچسب محصولات آرایشی بهداشتی توجه کنید.
 5. پیدا کردن محصولات مراقبت از پوست فاقد الکل
 6. انواع مفید الکل در محصولات مراقبت پوست
 7. مواد نگران کننده دیگری که می‌تواند در محصولات مراقبت پوستی وجود داشته باشند.

 

پوستی بدون چروک و افتادگی داشته باش

هدف از وجود الکل در محصولات مراقبت از پوست

می توانید الکل را در انواع محصولات مراقبت از پوست ، از جمله لوازم آرایش ، لوسیون ، عطر ها ، محصولات اصلاح صورت ، مراقبت از دهان ، و محصولات پوست و مو مشاهده کنید.

با توجه به تعریف سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) به خانواده بزرگ و گوناگون از مواد شیمیایی گفته می‌شود که دارای نام های مختلف و تاثیرات گوناگونی بر پوست هستند.

etanol

لورن فاین پزشک متخصص پوست در مرکز جراحی زیبایی و درماتولوژی شیکاگو می گوید دلایل مختلفی وجود دارد که چرا الکل باید به محصولات مراقبت از پوست اضافه شود. وجود الکل در محصولات آرایشی بهداشتی باعث سبک ‌تر شدن آن ها شده و احساس مصرف کننده نسبت به محصولات را به واسطه افزایش سرعت جذب آن ها بر روی پوست ارتقا می بخشد.
از سوی دیگر الکل می تواند به عنوان یک نگهدارنده نیز عمل کند. ( هر چند از آن جایی که مواد شیمیایی دیگری این نقش را انجام می دهند الکل را نمی توان نگهدارنده ی اصلی در نظر گرفت.)

انواع الکل در محصولات مراقبت پوست

 • اتیل الکل: با توجه به تعریف FDA به این الکل اتانول یا الکل جو نیز گفته می شود. اتیل الکل برای استفاده در محصولات آرایشی بهداشتی باید دستخوش تغییراتی شود.
 • الکل دستکاری شده ( الکل دنات) : برای عدم پرداخت مالیات برای الکلی که در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می‌شود کمپانی‌های تولیدکننده این محصولات مواد شیمیایی به الکل اضافه می‌کنند که آن ها را بسیار تلخ و غیر قابل خوردن می کند. الکل دستکاری شده را می‌توانید در لوازم آرایشی ،عطر ها، لوسیون ها و محصولات مراقبت از پوست و مو بیابید. این الکل به نام‌های دیگری نیز مانند متیل الکل یا sd الکل نیز نامیده می‌شود.
 • الکل ایزوپروپیل: احتمالاً نام این الکل را بیشتر با نام خانگی آن یعنی الکل سایشی می شناسید. این الکل را در محصولات آرایشی مختلفی که برای ناخن پوست و مو استفاده می‌شوند خواهید یافت. از این الکل می‌توان برای نقش‌های متفاوتی مثل قابض و جمع کننده، عامل تغییر شکل دهنده فوم و به عنوان حلال استفاده کرد.
 • الکل متانول یا متیل الکل: که یکی دیگر از الکل های دستکاری شده می باشد در محصولات مربوط به حمام یافت می‌شود.

 

anvae alkol

 

 قطعا برایتان کارآمد خواهد بود: الکل صنعتی

 

 • بنزیل الکل: که به صورت طبیعی در میوه‌ ها و چای ها وجود دارد و می توان آن را در صابون ها لوازم آرایش ، شوینده ها و محصولات مراقبت از مو یافت.
 • سیتیل، استیریل، سیتیریل یا الکل لانولین: با توجه به اطلاعات fda این نوع الکل در سری الکل های چرب بوده که همین مسئله آن را به میزان بسیار زیادی از الکل های سنتی متمایز می کند. این الکل ها را می توان در محصولات نرم کننده مو، فونداسیون ها، شوینده ها ، لوازم آرایش مربوط به چشم و مرطوب کننده های پوست یافت. این دسته الکل ها باعث مرطوب کردن پوست شده و در صورت استفاده در فرمول های مواد آرایشی از جدا شدن آب و روغن جلوگیری می‌کنند.

وجود الکل در محصولات مراقبت پوست خوب است یا بد؟

استفاده از الکل در محصولات مراقبت پوست دارای مزایا و معایبی می باشد. دکتر گرچه فیلینگ پزشک متخصص پوست دارای گواهینامه رسمی در ولزلی ماساچوست می‌گوید الکل توانایی نفوذ به روغن تجمع یافته و حل کردن چربی ها و کثیفی های روی پوست را دارا می باشد.
او می‌گوید برای پاسخ دادن به این سوال باید نوع پوست خود و هدفتان را مشخص کنید. به عنوان مثال اگر دارای پوست چرب هستید استفاده از یک تونر با پایه الکل می‌تواند در کاهش چربی که باعث بسته شدن روزنه های پوستی می شود کمک کننده باشد. اما اگر دارای پوستی خشک و حساس ،دارای آلرژی و اگزما هستید همین تونر با پایه الکل می تواند باعث خشکی بیشتر پوستتان شود.

بعضی افراد این نگرانی را دارند که از آنجایی که الکل باعث افزایش قدرت نفوذ پذیری محصولات در پوست می شود امکان افزایش جذب مواد سمی موجود در لوازم آرایشی و بهداشتی در پوست بیشتر خواهد شد.

mahsoolate poosti


علی رغم اختلاف نظرهایی که در ارتباط با این مسئله وجود دارد تا زمانی که محصولات آرایشی بهداشتیی را خریداری می کنید که از الکل در مقادیر کمی استفاده می کنند وجود الکل در این محصولات جای نگرانی ندارد.
دکتر فاین توضیح می‌دهد الکل در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست وجود داشته و افراد بدون هیچ مشکلی از آنها استفاده می کنند. در صورتی که جنس پوستتان معمولی است به نظر نمی رسد استفاده از از الکل بتواند مشکلی برایتان ایجاد کند.

اما اگر به هر دلیلی پوست حساسی دارید قبل از استفاده از هر نوع محصولی لیست مواد تشکیل دهنده آن را چک کنید. پوست‌ تان دارای التهاب و جوش باشد احتمالاً استفاده از الکل باعث سوزش آن خواهد شد. هرچند این مطلب را می‌توان در ارتباط با استفاده از هر نوع محصولی بر روی پوست ناسالم صادق دانست.

به محل استفاده از الکل بر روی برچسب محصولات آرایشی بهداشتی توجه کنید.

دقیقاً مانند لیست تشکیل دهنده مواد غذایی توجه به اینکه اسم الکل به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده در کجای لیست آورده شده است می‌تواند حدس زدن اینکه چه مقدار الکل در این محصول وجود دارد را تا حدی برایتان آسان کند.
دکتر فریلینگ می‌گوید محصولاتی که به میزان کم یا مناسب از الکل در آن ها استفاده شده باشد می‌توانند از مزایای آن برای پوست استفاده کرده و با کاهش اثرات بد آن محصولات خود را بهینه کنند. دکتر فاین توضیح می‌دهد اگر اسم الکل در بین مواد تشکیل دهنده اولیه آورده شده باشد احتمالاً این محصول باعث خشکی پوست تان خواهد شد و استفاده مداوم از آن احتمالاً آسیب زا می باشد. پوست آسیب دیده توانایی حفظ رطوبت را نداشته و می‌تواند باعث ایجاد التهاب و قرمزی شود.

tarkibate kerem

 

 پیشنهاد مطالعه: بهترین ماسک ها برای پوست چرب

 

هرچه اسم الکل در بین لیست مواد تشکیل دهنده پایین تر باشد مناسب ‌تر است. دکتر فریلینگ توضیح می‌دهد در صورتی که اسم الکل پایین‌تر از ششمین ماده تشکیل دهنده لیست باشد آن محصول دارای مقدار کافی الکل برای آسیب رساندن به پوست را دارا نمی باشد.
وی توصیه می کند از استفاده
از محصولاتی که حاوی اتانول ، متانول ، اتیل الکل ، الکل دناتوره ، الکل ایزوپروپیل ، الکل SD و بنزیل الکل هستند خودداری کنید ، "به ویژه اگر این مواد در بالای لیست قرار داشته باشند ، زیرا می توانند برای پوست های نوع خشک مشکل ایجاد کنند.
البته انجام دادن کارها به تنهایی می‌تواند برایتان سخت باشد .می توانید محصولاتی که در مورد آنها نگران هستید را نزد پزشک متخصص پوست خود برده و از کمک او استفاده کنید.

پیدا کردن محصولات مراقبت از پوست فاقد الکل

با توجه به اطلاعات fda اگر محصولی دارای برچسب فاقد الکل باشد ، در واقع فاقد اتیل الکل می باشد و ممکن است هنوز هم در لیست اجزای تشکیل دهنده آن الکل هایی مانند سیتیل، استیریل، سیتیریل یا الکل لانولین را مشاهده کنید چرا که این سری از الکل ها در دسته های کاملاً متفاوتی قرار می‌گیرند.

kharide lavazeme.behdashti

انواع مفید الکل در محصولات مراقبت پوست

دسته دیگر از الکل ها ،الکل ها چرب نامیده می‌شوند. از این دسته الکل ها می توان به سیتیل، استیریل، سیتیریل که از چربی‌ها استخراج می شوند اشاره کرد. این نوع الکل ها را در لوسیون های پاک کننده و مرطوب کننده های پوست به عنوان مواد غلیظ کننده و امولسیون کننده استفاده می کنند. دکتر فیلینگ توضیح می‌دهد این نوع الکل ها باعث ایجاد التهاب در پوست نشده و بسیار مفید می باشند . همچنین به دلیل قابلیت حفظ رطوبت در پوست و تشکیل یک لایه محافظتی غیر قابل نفوذ به آب بر روی آن، استفاده از محصولات حاوی این نوع الکل ها برای پوست‌های خشک توصیه می شود.
الکل بعدی الکل لانولین نام دارد که از پشم استخراج می‌شود.
با توجه به تحقیقاتی که در اکتبر ۲۰۱۹ در ژورنال دارو در درماتولوژی ثبت شده اند، در حالی که این الکل می‌تواند منبعی برای عفونت تماسی پوست باشد ، اگر به خوبی در فرمول‌ها استفاده شود می‌تواند حتی برای پوست های آسیب دیده محصولی بسیار ملایم باشد. این تحقیقات همچنین نگاهی به پمادهای مخصوص زخم پوستی که با فرمول های خاصی از الکل لانولین ساخته شده اند کرده اند. از میان ۵۰۰ نفری که برای این تحقیق داوطلب شده بودند هیچکدام علائم آلرژی تماسی را نشان ندادند.

مواد نگران کننده دیگری که می‌تواند در محصولات مراقبت پوستی وجود داشته باشند.

دکتر فاین خاطرنشان می‌کند اگر فکر می‌کنید پوستتان نسبت به محصولاتی که دارای الکل هستند حساسیت نشان می‌دهد این نکته که عامل ایجاد حساسیت به طور کلی می تواند ماده دیگری باشد را نیز در نظر بگیرید. از این مواد دیگر می‌توان به نگهدارنده هایی مانند پارابن و یا موادی که باعث ایجاد رایحه در این محصولات می شوند اشاره کرد. برای تشخیص این که محصول آرایشی بهداشتی که استفاده می‌کنید دارای پارابن می باشد یا خیر در لیست اجزای تشکیل دهنده ی آن به دنبال موادی بگردید که با پارابن به اتمام می‌رسند. مانند متیل پارابن یا بوتیل پارابن و یا برای پیدا کردن رایحه به دنبال کلمه fragrance بگردید و یا می توانید محصولاتی را خریداری کنید که برچسب فاقد رایحه دارند.

moraghebat az poost

با توجه به تحقیقاتی که در جون ۲۰۱۸ در جورنال بین المللی تحقیقات محیطی و سلامت عمومی منتشر شده است استفاده از رنگ مو با دستمال مرطوب می تواند باعث ایجاد التهاب در پوست شود . تشخیص اینکه پوست شما دقیقا به چه ماده ای واکنش نشان می دهد می تواند برایتان سخت باشد، به همین دلیل احتمالا کار کردن با پزشک متخصص پوست آن ایده بهتری است.
پزشکتان می تواند اجزای تشکیل دهنده مشابه در محصولاتی که به آن ها واکنش نشان می دهید را پیدا کرده و یا در صورت نیاز از شما تست حساسیت بگیرد.

سخن آخر در ارتباط با الکل و محصولات مراقبت پوست

دکتر فری لینگ می‌گوید اضافه کردن الکل به محصولات مراقبت از پوست می تواند باعث افزایش و نفوذ پذیری و حس سبک بودن در هنگام استفاده از آنها شود . الکل همچنین می تواند به عنوان یک ماده نگهدارنده نیز استفاده شود. الکل در مقادیر کم نمی تواند آسیب زا باشد اما اگر دارای پوست خشک، حساس و مستعد اگزما هستید بهتر است مراقب استفاده از آن باشید. اگر نگران آسیب الکل برای پوست تان هستید حتماً برچسب لیست تشکیل دهنده محصولات را مطالعه کرده و یا از پزشک متخصص پوست خود کمک بگیرید.

ورودی نامعتبر

محصولات پیشنهادی
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید