سبد خرید0
سرطان تخمدان

چکیده                      تخمین زمان مطالعه:5 دقیقه

آمارها نشان می‌دهد سرطان تخمدان پس از سرطان سینه، ریه و روده، چهارمین نوع شایع سرطان در میان زنان است. سرطان تخمدان در مراحل اولیه به ندرت علائمی ایجاد می‌کند، حتی برخی از مبتلایان چه بسا هیچ علامتی را نیز تجربه نکنند و پس از آنکه تشخیص داده شد سرطان تخمدان دارند بگویند که این علائم را داشته اند.مرگ و میر ناشی از سرطان به شدت با تشخیص به موقع سرطان مرتبط است. بنابراین هر چه مرحله سرطان کمتر باشد، شانس زنده ماندن و نجات یافتن فرد افزایش می یابد. دکتر مهندس قصد دارد، در این بخش از مجله سلامت شما را با علائم سرطان تخمدان و راه های جلوگیری، تشخیص و درمان آن آشنا کنیم.

 برای دسترسی سریع به محتوای متن از لینک های زیر استفاده کنید:

 1. سرطان تخمدان چیست؟
 2. مهمترین علامت سرطان تخمدان
 3. تشخیص بیماری
 4. عوامل خطرزای سرطان تخمدان
 5. طول عمر بیماران سرطان تخمدان
 6. پیشگیری از سرطان تخمدان

سرطان تخمدان چیست؟

سرطان تخمدان (به انگلیسی: Ovarian cancer) نوعی از سرطان است که از تخمدان شروع می‌شود. این بیماری منجر به ایجاد سلول‌های غیرعادی می‌شود که توانایی حمله یا گسترش به دیگر بخش‌های بدن را دارند.هنگامی‌ که سرطان از ناحیۀ اولیۀ خود به دیگر بخش‌های بدن منتشر می‌شود، تومور جدید، نام یکسانی با تومور قبلی (اولیه) خواهد داشت و سلول‌های غیرطبیعی تومورهای جدید نیز مشابه با تومور قبلی است. به‌عنوان مثال، اگر سرطان تخمدان به کبد منتشر شود سلول‌های سرطانی در کبد در واقع سلول‌های سرطانی تخمدان هستند. در این شرایط نام بیماری سرطان کبد نیست بلکه سرطان تخمدان متاستاتیک (منتشر شده) است. به همین دلیل این نوع سرطان به‌عنوان سرطانتخمدان، تحت درمان قرار می‌گیرد [نه سرطان کبد]. پزشکان به تومور جدید، بیماری متاستاتیک یا تومور «دور‌دست» می‌گویند.

saratan tokhmdan chist

مراحل سرطان

سرطان تخمدان می تواند در رحم یا شکم (حفره صفاقی) و یا گروههای لنفی داخل شکم پخش شود. بر خلاف سایر سرطان ها به ندرت داخل جریان خون می شود. به مقدار گسترش سرطان در زمان تشخیص مرحله سرطان می گویند. این مراحل عبارتند از:

 • مرحله اول: تومورها (غده ها) فقط در داخل تخمدان ها هستند.
 • مرحله دوم: تومورها در داخل رحم پخش شده اند.
 • مرحله سوم: تومورها در داخل شکم پخش شده اند.
 • مرحله چهارم: تومورها بیشتر گسترش یافته اند، معمولاً در حفره سینه.

 

alaem saraatan sine پیشنهاد مطالعه:علائم سرطان سینه چیست

مهمترین علامت سرطان تخمدان

در مورد همه سرطان‌ها باید علائم اولیه و نشانه‌های اولیه بیماری را شناخت تا بتوان در صورت ابتلا به آن سرطان، تشخیص زودرس و درمان كامل‌تری داشت. در مورد سرطان تخمدان هم علائم هشداردهنده‌ای وجود دارد كه باید آنها را بشناسید.در فیلم آموزشی زیر تمامی علائم سرطان تخمدان شرح داده شده است.

تشخیص بیماری

هرگاه یکی از علائم مشخصه سرطان تخمدان را مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه کنید تا دلیل اصلی بروز این علائم مشخص شود. ممکن است پزشک دربارۀ سوابق خانوادگی و شخصی، سؤال‌هایی از شما بپرسد، و انجام یک یا چند مورد از آزمایش‌های زیر توصیه کند. پزشک می‌تواند توضیحات بیش‌تری راجع به هریک از این آزمایش‌ها به شما ارائه دهد.

 • معاینه فیزیکی: پزشک علائم عمومی مربوط به سلامت شما را بررسی می‌کند. شاید پزشک برای بررسی احتمال وجود تومورها یا هرگونه تجمع غیرعادی مایعات (آسیت – مایع داخل صفاقی) در ناحیه شکم، با استفاده از انگشتان خود این ناحیه را لمس کرده و به آرامی روی آن فشار وارد کند. می‌توان نمونه‌ای از مایعات را خارج کرد و این نمونه را از لحاظ دارا بودن سلول‌های سرطان تخمدان مورد بررسی قرار داد.

 

 •  معاینه لگنی: پزشک، تخمدان‌ها و اندام‌های مجاور آن را از لحاظ وجود توده‌ها یا هرگونه تغییری در شکل و اندازه‌شان مورد معاینه قرار می‌دهد. آزمایش پاپ بخشی از یک معاینه لگنی است ولی از این آزمایش برای جمع‌آوری سلول‌های تخمدان و نیز تشخیص سرطان آن استفاده نمی‌شود.

 

 • آزمایش خون: درصورت لزوم، پزشک انجام آزمایش خون را تجویز کند. در این آزمایش سطح چندین مادۀ درون خون از جمله سی.ای.۱۲۵ (CA-125) بررسی می‌شود. سی.ای.۱۲۵ (CA-125) ماده‌ای است که روی سطح سلول‌های سرطانی تخمدان و بعضی بافت‌های سالم یافت می‌شود. بالا بودن سطح سی.ای.۱۲۵ (CA-125) می‌تواند نشان‌دهندۀ ابتلای فرد به سرطان یا وجود مشکلات دیگر باشد. تست سی.ای.۱۲۵ (CA-1255) به‌تنهایی برای تشخیصسرطان تخمدان استفاده نمی‌شود. این آزمایش توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای نظارت بر واکنش زنان به درمان سرطان تخمدان و تشخیص عود (بازگشت مجدد) سرطان پس از درمان تأیید شده است.

 

 • سونوگرافی: دستگاه سونوگرافی از امواج صوتی که توسط انسان‌ قابل شنیدن نیستند استفاده می‌کند. این دستگاه، امواج صوتی را به سمت اندام‌های درون لگن می‌فرستد، که به اندام‌ها برخورد کرده و بازتاب‌هایی ایجاد می‌کنند، و کامپیوتر با استفاده از این بازتاب‌ها (اکوها) تصاویری را ایجاد می‌کند. ممکن است تومور تخمدان، درون این تصاویر قابل مشاهده باشد. برای وضوح بیش‌تر تخمدان‌ها در تصاویر بهتر است دستگاه درون واژن (مهبل) قرارداده شود (سونوگرافی از طریق مهبل) 

 

 •  بیوپسی (Biopsy) (نمونه‌ برداری): نمونه‌برداری به معنای خارج کردن بافت یا مایعات از بدن برای بررسی وجود سلول‌های سرطانی در آنها است. پزشک با توجه به نتایج آزمایش خون و سونوگرافی دستور برای خارج کردن بافت و مایع از لگن یا شکم با استفاده از جراحی (باز کردن دیوارۀ شکمی – لاپاروتومی (Laparatomy)) را صادر می‌کند. معمولاً برای تشخیص دقیق‌تر سرطان تخمدان نیاز به جراحی خواهد بود.

tashkhis saratan tokhmdan

عوامل خطرزای سرطان تخمدان

به طور كلی می‌توان چند عامل خطر اصلی را در این مورد ذكر كرد:

 • داشتن سابقه ابتلا به سرطان تخمدان در یكی از افراد نزدیك خانواده از مهم‌ترین فاكتورهای ابتلا به این بیماری است. مطالعات همچنین نشان داده ابتلای نزدیكان فرد به سرطان روده بزرگ، ركتوم، سرطان رحم یا سرطان سینه هم احتمال ابتلای فرد به سرطان تخمدان را افزایش می‌دهد.
 • هرقدر سن بالاتر رود احتمال ابتلا به بیماری بیشتر می‌شود. عموما این سرطان زنان بالای 50 سال را به‌خود درگیر می‌كند و بیشترین افراد مبتلا بین 55 تا 60 سال را دارند.
 • نداشتن فرزند و عدم حاملگی، دخترانی كه ازدواج نمی‌كنند یا پس از ازدواج باردار نمی‌شوند بیشتر درمعرض ابتلا به این بیماری هستند.
 • زنانی كه برای برطرف كردن علائم دوران یائسگی تحت هورمون درمانی قرار می‌گیرند و برای آنها داروهای هورمونی صرفا استروژنی تجویز می‌شود، اگر برای 10سال این هورمون‌ها را دریافت كنند احتمال ابتلای آنها به سرطان تخمدان افزایش می‌یابد.
 • برخی تحقیقات نشان داده، داروهای تحریك‌‌كننده تخمدان‌ها كه برای استفاده‌كنندگان از شیوه درمان ناباروری IVF تجویز می‌شود، احتمال بروز سرطان تخمدان از نوع بوردرلاین را افزایش می‌دهد.
 • زنانی كه به بیماری آندومتریوز مبتلا هستند احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان تخمدان دارند.
 • زنان با اضافه‌وزن زیاد و دارای BMI بالای 30 هم احتمال ابتلای بیشتری دارند.

 

طول عمر بیماران سرطان تخمدان

درصد زنده ماندن فرد مبتلا به سرطان تخمدان در پنج سال پس از ابتلا به این بیماری برای تمام انواع سرطان تخمدان 45 درصد است. تشخیص سرطان در افراد زیر 65 سال موجب افزایش احتمال نجات فرد از این بیماری می شود. افرادی که در مراحل اولیه سرطان تخمدان به خصوص در مرحله اول سرطان تخمدان، بیماری آنها تشخیص داده می شود، به احتمال 92 درصد از سرطان نجات می یابند.متاسفانه تنها 15 درصد افراد مبتلا به سرطان تخمدان در این مرحله اولیه بیماریشان تشخیص داده می شود.

tool omr bimar saratan tokhmdan

پیشگیری از سرطان تخمدان

هیچ روش اثبات شده ای برای از بین بردن خطر ابتلا به سرطان تخمدان وجود ندارد. با این حال ممکن است روش هایی برای کاهش خطر وجود داشته باشد. عوامل موثر بر کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان عبارتند از:

 • مصرف قرص های ضد بارداری زیر نظر پزشک
 • شیر دادن
 •  بارداری


کلام پایانی

درمان های سرطان، از جمله شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی، می توانند به اندام های تولید مثلی شما آسیب برسانند و بارداری را دچار مشکل کنند. اگر می خواهید در آینده باردار شوید، قبل از شروع درمان با پزشک خود صحبت کنید. او می تواند گزینه های خود را برای احتمال حفظ باروری با شما در میان بگذارد.

darman saratan tokhmdan

دیدگاه‌ها   

0 # sanaz 1399-02-30 09:15
میگویند خیلیها بعد از جراحی خوبشون میشه به خاطر خدا بهترین روشها رو اجرا کنید واقعا شیمی درمانی باید منسوخ شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید